Historie šachu 18

 

MALÉ KAPITOLY

Z VELKÉ HISTORIE ŠACHU

XVIII. KAPITOLA

Kongres FIDE, konaný v roce 1930 v Hamburku, neměl lehké rozhodování. Na pořádání IV. olympiády v příštím roce byli dva kandidáti. Maďarsko a Československo. Maďaři měli pádný argument – dvě olympijská vítězství a k tomu jedno druhé místo. S takovou bilancí se v krátké době olympiád nikdo nemohl měřit. Naši zástupci měli rovněž argument – olympiáda v roce 1931 by pro nás byla závěrečným „špuntem“ za oslavami 25. výročí organizovaného šachu u nás. Takřka patovou situaci vyřešili nakonec sami Maďaři. Náš argument uznali za pádnější a kandidatury se vzdali. Nadšení naší šachové obce bylo vzápětí vystřídáno horlivou prací. Šachový svátek musel být oslaven důstojně…

Doba to nebyla pro podobné akce zralá. Světem otřásala hluboká krize a ta plně postihla i Československo, ve kterém bylo víc než milion nezaměstnaných. Pro sotva čtyřtisícovou organizaci, jakou byla ÚJČŠ, to bylo notné sousto. Nicméně díky nadšení šachistů a dotacím se podařilo získat téměř čtvrtmilionový fond pro uspořádání přípravného turnaje, turnaje o mistrovství světa žen, samotné olympiády a kongresu FIDE. Lesku celé akci dodávalo i to, že patronát nad ní převzal prezident republiky T.G. Masaryk a v čestném předsednictvo zasedli tři ministři – dr. Beneš, dr. Dérer a dr. Slávik společně s pražským primátorem dr. Baxou. Za místo konání olympiády byla zvolena velkokavárna U Nováků ve Vodičkově ulici. Zde pak bylo ve dnech 11. – 26. července 1931 sehráno 648 partií IV. šachové olympiády. Z 22 přihlášených družstev se jich dostavilo sice jen 16, ale i tak to byl zatímní rekord v účasti.

Kořením každé soutěže a olympiád zvlášť, jsou překvapení. Mistr světa Alechin zjevně podcenil někdejšího amatéra z roku 1924 Lotycha Mattisona a dostal se s ním jako černý do této pozice: 

dg48

Napadeného pěšce a6 mohl černý krýt nepřímo Ve1 a po Vxa6 hrát Vb1. Stál by hůře, ale stál by. Alechin však zahrál 1… Ve6? a tím podcenil problémistu Mattisona. Ten postřehl, že lepší král mu zajišťuje výhru. Stalo se:

Pozice k přehrání:

 a černý vzdal.

To však byla spíše výjimka. Alechin v dresu Francie doslova „svítil“ a ziskem 13,5 bodů z 18 partií vyhrál prvou šachovnici a z celkového francouzského zisku 29,5 bodů tak uhrál skoro polovinu. Známého maďarského mistra Andrého Steinera(1901-1944) přehrál rychlým nástupem na královském křídle.

Alechin – Steiner

dg49

pozice po 25. Dd2!! (bílý zatlačil černé figury zpět a teď svým skvostným tichým tahem staví jejich majitele před problém: co proti tahu Dc3?)

Partie k přehrání:

 

 pohar31 winner31m 

pohár, který věnoval
sir Hamilton-Russell

 vítězný tým USA

 

Vítězem olympiády se stal silný tým Spojených států ve složení Kashdan, Marshall, Dake, Horowitz, H. Steiner, když získal 48 bodů. Druhé Polsko (Rubinstein,Tartakover, Przepiorka, Makarczyk, Frydman) získalo 47 bodů a třetí náš tým(Flohr 11, Gilg 5, Rejfíř 11, Opočenský 9, dr. Skalička 10,5) pak v součtu 46,5 bodů. Toto umístění bylo pokládáno za obrovský úspěch a mělo vliv na další vývoj šachu u nás. Připomeňme si ještě, že přípravný turnaj vyhrál Švéd Stoltz, před Jugoslávcem Vaskou Pircem, Flohrem, Opočenským a Rejfířem Mistryní světa žen se tradičně stala Věra Menčíková (8), před Kalmar-Wolfovou (4). Stevensonovou (3,5), Beskovou (2,5) a Henschelovou (2). Kongres pak jmenoval svým čestným členem B. Penížku, takto starostu ÚJČŠ. Těmito čestnými členy dosud byli L. P. Rees, F. G.Hamilton-Russell, P. Vincent a W. Robinow z Německa. Pocta to tedy byla náležitá…

rejfirPražská olympiáda skončila nejenom naším sportovním úspěchem, ale i úspěchem organizačním. Německá Deutsche-Schachzeitung mj. napsala: „Průběh pražské olympiády byl tak skvělý, že překonati ji, zdá se už nemožným“. British Chess Magazine zase v delším článku dodal: „Pražský kongres viděl šachovou organizaci v nejvyšší úrovni a ÚJČŠ platí nejsrdečnější dík všech hráčů“. Inu – uměli jsme…

Z olympiády si přehrajme partii našeho reprezentanta proti maďarskému mistru, který ovšem v tu dobu hájil barvy Jugoslávie.

Rejfíř (viz obr.) – Asztalos

dg50

pozice po 35. … Kf7

Partie k přehrání:

Author: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *