Svatováclavský turnaj – hvězdou 8-letý Václav Finěk!

Minulý víkend proběhl v hotelu Lužnice v Plané nad Lužnicí šachový turnaj. Respektive hned turnaje čtyři! Celkem 68 šachistů z různých koutů republiky přijelo vybojovat „svých“ sedm partií. Hráči byli rozděleni do čtyř výkonnostních skupin po cca 150 elo bodech, což zajišťovalo, že si všichni slušně zahrajou a hlavně že se každý něco nového naučí!

Na turnaji jsem byl pravidelným divákem, chtěl bych se se čtenáři podělit o několik zajímavých (aspoň doufám) dojmů. Nejdříve obecně. Musím vyseknout poklonu Jardovi Odehnalovi. Turnaj má rok od roku větší popularitu, prostředí hotelu je perfektní, hrací podmínky ideální. Chvílemi mě „svrběly prsty“ :-), ale omezení do 2200 elo bodů platí, takže se nedá nic dělat. Což je ovšem nařízení FIDE, takže zde je organizátor z „obliga“. Třeba Jarda do příště něco vymyslí, nebo se budu muset „zhoršit“ pod 2200 :-))).

V průběhu mých obchůzek jsem sledoval boje hlavně v turnajích A a B. Hlavní turnaj byl velmi vyrovnaný, už v 1.kole došlo k velkým překvapením, když oba favoriti (Luděk Meszáros a Franta Hostička) prohráli! Luděk byl dokonce tak vykolejen, že jsem ho po 3.kole zaregistroval na nezvyklém posledním místě! Nakonec ale sebral zbytky svých morálně volních sil 🙂 a mocným finišem 4/4 vybojoval bronz. Franta Hostička také zpočátku „plaval“, když po 4 kolech měl na kontě pouhých 50% bodů. Finiš 3/3 ho však nakonec vynesl na příčku nejvyšší. „Šedou eminencí“ byl Jan Horák (Region Panda, z.s.). Nějak zvlášť jsem ho neregistroval, „zčista jasna“ bral stříbro …

Určité zklamání asi cítil Lojza Bartoš. 3 1/2/5 bez prohry, neustále se pohyboval na první či druhé šachovnici. Nedělní závěrečné dvoukolo mu však vyneslo „malou rošádu“, čímž byl odsunut do půlky startovního pole.

Pro mě osobně je větším zklamáním David Hák. Sice stále velmi mladý, ale podle mne už velmi ostřílený „player“ byl tentokrát jaksi „out of forma“. Vytvářel sice nadějné pozice (co jsem viděl), ale ty nedokázal přetavit v nic konkrétního a na vině bude i nedobré hospodaření s časem.

Podobně jako Lojza bude asi zklamán i Ladislav Nagy (QCC ČB), který zpočátku jel jako tank 4/5, ovšem v neděli dopadl stejně jako Lojza … malou rošádou.

Jestliže zpočátku jsem obcházel šachovnice s jakousi pravidelností, tak s postupem času jsem se více a více zastavoval u 1.šachovnice turnaje B, kterou si „předplatil“ Václav Finěk (Desko Liberec). Tento osmiletý!!! klouček zvítězil systémem start-cíl, všechny porazil a ukázal, že jeho chápání šachu je v tak nízkém věku na úplně jiném levelu,než u ostatních účastníků B turnaje.

Hrál logicky, ba přímo selsky, figurky stavěl tak, aby hrály, taktiku viděl prakticky všechnu, čas si v drtivé většině udržoval stále lepší, správně udržoval i pitný režim ze své cyklistické lahve 🙂 Zaujal mne natolik, že Vám v následujícím videokomentáři předkládám dvě jeho pěkné výhry. Nečekejte partie typu bum-bum a mat. Postavit dobře zahájení, polehoučku vylepšovat figurky, následně začít mašírovat pěšci, využít razantně soupeřových nepřesností no a na závěr (pro radost ze hry a pro radost divíáků 🙂 ) se blýsknout malou taktikou … To je Václav Finěk.

Ještě pro úplnost odkaz na výsledky : http://chess-results.com/tnr364988.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE

Příjemnou zábavu přeje
Milan Borkovec

Author: Milan Borkovec

1 thought on “Svatováclavský turnaj – hvězdou 8-letý Václav Finěk!

  1. inspirován Markošovo knihou si dovolím tip, proč v první ukázce nehrál bílý Sf1 – jednoduše ho nenapadlo jít střelcem „na horší“ pole (samozřejmě „pak“ stojí lépe, ale jako tah kandidát se prostě takový tah nenajde tak snadno)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *