Céčko vyšláplo do nové sezóny vítězstvím!

Hola holá, nová sezóna volá. Po dlouhé prázdninové pauze tu je opět čas na šachové zápasy, nervy drásající průběhy utkání a s nimi i pravidelné články, které se Vám budu opět snažit zprostředkovat, letos prvně na novém sokolském webu a i prvně z pozice zástupce kapitána.

Tak věřme, že tato sezóna bude stejně plodná na zajímavá utkání, jako loni!

SK Sezimovo Ústí – SK Tábor „C“

  3 – 5

Dost řečnického úvodu, pojďme se podívat na 1. kolo, kdy se tuto neděli 14.10. naši borci ze SK Tábor utkali s našimi kamarády z SK Sezimovo Ústí. Zápas nabídl několik překvapení jak je možno vidět z tabulky níže:

Vysledky

Dle soupisky jsme patřili beze sporu za favority utkání, leč zas tak jednoduché to nebylo. Jako první to se soupeřem skončil Miloslav Budil, kdy rozehrál svou Skandinávskou a postupně soupeře utlačoval, až nakonec získal rozhodující materiální výhodu. Petr Josef vzdává. Vedeme 1:0

Nevím úplně přesně jak to v pořadí dále končilo, ale někdy v té době remizuje Pavel Procházka proti našemu oddílovému kolegovi Jiřímu Severovi, který z určitých důvodů letos za nás nehraje. Tudíž to na 8. šachovnici vypadalo trochu jako na Ferrově memoriálu. Pavel mi hned od začátku říká, že toho dneska moc nenaspal a že to nebude nějak pokoušet. Po zápase jsem se dozvěděl, že ani Jirka S. toho moc nenaspal, tudíž se borci po dámském gambitu, kdy ani jeden nevěděl, jak získat rozhodující výhodu dohodli na  remíze. Vedeme 1,5 –  0,5

Petr Budilů vystavěl proti Rudolfu Novákovi Maroczyho výstavbu a stál podle mne velmi dobře. Postupně si zlepšoval pozici, kdy si nakonec mohl dovolit obětovat věž ne ale s úplně nejasným koncem. Černý se všem matovým hrozbám úspěšně vyhnul a tak nakonec nápor bílého ustál s rovným materiálem a najednou i s možností protihry. Konec jsem neviděl, Petr se ale musel někde přepočítat, kdy se najednou v jedno věžovce vzdává a nastává pro nás nemilé překvapení. Stav se vyrovnává na 1,5 – 1,5

Náš nový oddílový kolega Valerij Švarc nevstoupil do nové sezóny úplně s čistým štítem, kdy přichází celý schvácený 15 minut po zahájení zápasu. No, tak hlavně, že to našel 🙂 Hrál velmi přesvědčivě proti Pavlu Duchovi, kdy jsem viděl, že stojí krásně a následně získává kvalitu, kterou si udržel do konce partie. Vítězí a my opět vedeme 2,5 – 1,5

Láďa Rosenzweig na první šachovnici rozehrává proti d4 tahem g6Mariánem Krbušíkem. Postupně vyvíjí své figurky, na rozdíl od bílého, kterému spí dámské křídlo a stále neví, kudy ven. Marián to jako obvykle zkouší usmlouvat na remízu, leč Láďa je nemilosrdný a zkušeně soupeře poráží. Vedeme 3,5 – 1, 5

Na 3. šachovnici hraje Václav Hašek proti kapitánu Janu Mošničkovi. Ten se úspěšně vyhnul pověstnému „Haškovu Aljechinu“ a převádí pozici do Francie. Bílý se rozběhl svými pěšci na královském křídle, leč nic kloudného tam nevymyslel. Díky tomu se Václav mohl zaměřit na dámské křídlo a postupně tam soupeře přehrát. Černého postupně skalpuje a my již víme, že si odvážíme cenné tři body domů 4,5 – 1,5

Poslední dvě partie, dříve končí Lojza Bartošů. Hraje proti nebezpečnému Martinu Říhovi, ten si na Lojzu připravil Skandinávskou. Bílý hraje jednu z agresivních variant, kdy hned v zahájení rozeběhne své g a h pěšce a umístí svého koně na e5. Jelikož sám Skandinávskou hraji, mohu říci, že černý reaguje velmi přesně tahem Se6!, kdy na první pohled tam ten střelec stojí divně, jakoby překážel svému pěšci, ale černopolák si najde svou cestu přes g7. Na můj první dojem, bílý stojí podezřele, kdy má stále krále ve středu a navíc si na sebe otevřel i dámské křídlo. Černý to naštěstí nehraje přesně a dovoluje bílému vyměnit dámy, čímž se situace obrací ve prospěch bílého a ten s prostorovou a poziční převahou má ambice na vítězství. Leč bílému začíná docházet čas a nechtěně „bětuje“ (nový výraz od dětí z LT :)) pěšce. Přesný kolaps pozice nevidím, ale to hlavní je, že prohráváme a stav je 4,5 – 2,5

„Nejlepší nakonec“, jak se říká, kdy hraji proti Davidu Karlovi. Sicilka se Sb5, černý umísťuje svého černopoláka na g7.  Partii bych označil nahoru dolů. Jako první otěže převzal soupeř, když si jako obvykle, ale předčasně umísťuji svou dámu na e2. Ona tam sice v 80% případu stojí dobře, ale ne dnes kdy mi tam spíš překážela a tvořila spoustu problémů. Černý získává tlak a tvoří mi dvojpěšce na královské rošádě, který paradoxně není vůbec špatný. Poté co se vymaním z tlaku, začnou konečně mé figurky hrát. Vzpomínám na šachové doby minulé, kdy se šachy hrály pro krásu a obětovávám pěšce za nádhernou pozici. Zřejmě jsem to až přehnal, kdy odmítám brání pěšce zpátky a snažím se zase vylepšit svou pozici. Leč není to již tak jednoduché a černý si svého pěšce navíc úspěšně brání. Čas je ale na mé straně a černý chybuje, kdy z toho vycházím s pěšcem navíc. Krajní pěšec je ale slabý a k proměně daleko. Nakonec měním věž a slabého pěšce za soupeřovi dvě lehké figury. Vítězství nevidím a nabízím remízu. Konečný stav a i vítězství 5 – 3

Po zápase se jedeme ještě rychle podívat do Sokolovny na naše Áčko, kde zrovna Honza Havlík proměňuje svou dámu a jeho soupeř se vzdává. Tím si i Áčko připsalo tři body a neděle se stává pro náš oddíl velmi úspěšná neboli 100% !!!

Příští zápas nás čeká doma proti Soběslavi, což bude určitě neméně zajímavý zápas. Výsledky z prvního kola: https://www.chess.cz/soutez/2353/

Loučím se s Vámi Luboš Otradovec

Author: Luboš Otradovec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *