Béčko zvrátilo průběh zápasu na poslední chvíli!

Sk Tábor „B“ – DDM Písek „B“

V neděli 11.11. jsme doma přivítali hosty z Písku. Jelikož jsem dostal na tento zápas kapitánskou pásku, mohu o tom i něco napsat. Zápas se úplně nevyvíjel podle našich představ. Nakonec ale u nás stáli všichni svatí a hlavně někteří z nás vykouzlili na šachovnici skoro nemožné!

Sokol Tábor B DDM Písek B
Žilavý Jan 2077 1 0 2017 Janovský Martin
Rosenzweig Vladimír 2062 0 1 2002 Krischke Arnold – H
Loskot Petr 2027 1 0 1986 Bernášek Václav – H
Mindl Josef 1991 0 1 1972 Bureš Jiří
Brčák Marek – H 1932 1 0 1953 Kellner Petr
Hašek Václav 1913 1 0 1938 Šimeček Alexej
Krbúšik Marián – H 1893 ½ ½ 1920 Landa Jiří
Otradovec Luboš 1859 0 1 1886 Růžička Vojtěch
4 ½ 3 ½

Jak je vidět z tabulky – nejtěsnější možná výhra. Kdo ale na zápase byl, ví, že to spíše vypadalo na těsnou prohru.

Velká síla v podobě našeho Honzy obsadila 1.desku. Od začátku stál velmi dobře. Podařilo se mu nepříjemně zadržet soupeřova krále v centru, zřejmě toho i využil k prvnímu bodu. Vedeme 1:0

Na 2 .desce hrál náš zkušený Vladimír. Přišlo mi, že stojí od začátku dobře a vyrovnaně, pak se ale pozice velmi přiostřila. Konec nevidím, ale prohrává a stav je 1:1.

Pepa Mindlů na 4.desce. Přišlo mi, že se mu zahájení úplně nepovedlo dle jeho představ. Figurky měly problém s vývinem a bílý měl až moc prostoru. Pak to vypadalo na vyrovnání hry, leč to se mi asi zdálo a přichází prohra. Písek jde do vedení 2:1

Petr to na třetí desce hrál od začátku velmi sebejistě. Sicilka se Sb5, černý reaguje Jd4. Bližší průběh neznám, ale hlavní je, že bere velmi cenný bod pro náš tým. Stav se vyrovnává na 2:2.

Odhaduji výměnná Francie, opět průběh neznám, ale Marek vítězí a my opět vedeme 3:2!

Jako kapitán jsem nešel týmu vůbec příkladem, kdy jsem hrál na poslední šachovnici proti Růžičkovi. Hraje se Skandinávská. Soupeř na prvních 7 tahů spotřeboval nějakých 20 minut, říkám si, asi jsem se mu netrefil do noty. Zkouším rychlé B5 a získat prostor na dámském křídle. Jenže slabina na C6 je velmi nepříjemná, navíc mi přestala úplně hrát dáma na A5. Při uzavřeném středu si soupeř převedl věž před mého krále a začal mne dusit. Stále jsem byl přesvědčen, že se v klidu ubráním a snažím se otevřít střed. Soupeř tam přeci jenom něco našel a získal materiál navíc. Zkouším ho ještě nachytat na švestkách, kdy zbývá do kontroly 15 tahů a má 2 minuty na tah. Bohužel se to nepovedlo a nezbývá mi, než se vzdát. Stav je 3:3

Nastává kritický moment zápasu! Stav zápasu je vyrovnaný, jenže Marián stojí na prohru a Václav na remízu, pro nás tedy celkově prohra!

Naštěstí se ukazuje týmový duch. Marián ví, že se musí snažit svůj osud zvrátit. Situace na šachovnici není pro něj vůbec dobrá. Soupeř má 2 spojené volné pěšce, podporované věží a králem. Vypadá to, že je nemá co zastavit. To, že jsou šachy velmi psychologická hra, bylo ukázkově vidět. Nervozita se stupňuje a černý ztrácí jednoho pěšce, mění věže a přechází do remízové koncovky opakováním tahů. Soupeř si jistě musel po zápase sypat popel na hlavu. Získáváme cenný půl bod a stav je stále vyrovnaný 3,5 – 3,5!

Teď je to vše na Václavovi, který musí nějakým způsobem vykouzlit výhru!

Hraje za černé proti kapitánu Písku. Od začátku blokovaná pozice, oba dva se snaží protlačit na opačném křídle. Mám již partii za sebou, tak mohu bedlivě pozorovat. Soupeř si udělal krytého volného pěšce, se kterým došel až na 7. řadu. Rozhodl se, pro naše dobro, si ho držet za každou cenu a nepustit ho. Jenže Václav má také volného krajního pěšce, se kterým utíká do dámy. Zatímco bílý má starosti s krajním pěšcem, tak si Václavův král bere všechny zbývající pěšce. Nakonec získává 3 volné středové pěšce!!! Bílému se stalo krytí pěšce na 7. řadě osudným a vzdává se.

Tím získáváme vymodlený bod, Václav se stává hráčem utkání a my si odvážíme těžce vydřené tři zápasové body! Uffff…

No, jak vidíte, bylo to jen tak tak. Příští zápas nás čeká na půdě Jindřichova Hradce, kterému se zatím vůbec neschází první základní pětka a na výsledcích to je velmi znát. Uvidíme, s čím nastoupí proti nám.

Ode mne to je vše, těším se na viděnou 🙂

 

Author: Luboš Otradovec

3 thoughts on “Béčko zvrátilo průběh zápasu na poslední chvíli!

 1. Zdar Luboši, skvělé, jen tak dál!!! Nejde ani tak o tento článek, jako o to, že se konečně někdo odhodlal PRAVIDELNĚ přispívat. Další a další členové by si mohli vzít příklad 🙂

 2. Dobrý den do Tábora,
  také díky „hráči-zpravodaji“ za reportáž z krajské soutěže družstev.
  Perfektní!
  Kapitán, hráč, fotograf a pak ještě psát?!! Klobouček dolů!

  p.s. Dokud bude v reportážích pokračovat, může si hrát jak chce … 😉 🙂
  Týmu gratulace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *