Dopadli jsme jako Sedláci u „C“hlumce

Sokol Tábor „C“ – ŠACHklub Tábor

Po vzoru historických nadpisů, z 2.ligy na našem webu, se musím inspirovat a nazvat tak tento zápas, kdy Táborští Sokolové dostali dřívější předvánoční šachdílku. Zápas se nám bohužel vůbec nepovedl, jak je vidět v tabulce níže.

Sokol Tábor C ŠACHklub Tábor
Rosenzweig Vladimír 2062 ½ ½ 1846 Hlavsa Filip
Bartoš Alois 1958 0 1 1912 Hák David
Havlůj Zdeněk 1893 0 1 1951 Odehnal Jaroslav K
Otradovec Luboš – ZK 1859 ½ ½ 1866 Rybín Jan
Krch Lukáš – K 1843 1 0 1868 Šourek Martin
Budil Miloslav 1788 0 1 1695 Měřínský Václav
Budil Petr 1932 0 1 1651 Tůmová Anna
Švarc Valerij 0 0 1 1377 Zemanová Nikola
2 6

Nehezký to pohled … nehezká byla i podívaná, kdy jsem pomalu ale jistě připisoval nuly pro domácí tým. Mladý a velmi nadějný soupeř přijel skoro v základu. Nás zase přišel posílit kapitán Lukáš, kterému konečně práce umožnila si zahrát.

Vezmu to popořadě. První prohru jsem zaznamenal u Valerije s mladou slečnou Zemanovou. Nějaký dámský gambit. Mastili to asi velmi rychle, jelikož za chvíli jsem viděl pouze na šachovnici pro černého pěšce a věž proti střelci a třem spojeným pěšcům. Už teď to dost smrdělo prohrou, jelikož pěšci šly hrdě do dámy. Z doslechu vím, že mohl ještě urvat remízu, kdy na šachovnici zůstal soupeřce pěšec a jalový střelec. Nezahráno správně, a tak prohráváme 0:1

Petr Budilů na sedmičce proti Anče Tůmové. Francie s C3. Tady opravdu neznám příčinu prohry, ale musel to být vyloženě plundr, po kterém se Petr vzdal. Prohráváme 0:2

Na šestce Míla Budilů proti mladému Měřínskému, který mě v průběhu zápasu bavil svým chozením po hrací místnosti. Vzpomněl jsem si totiž na film „Marečku, podejte mi pero“, kde obdobně chodil Pavel Vondruška, když vyprávěl o století páry 🙂 Zahájení takový mix anglické a čehosi. Vidím pouze závěr, kdy má černý, bohužel pro nás, špatnou ruku a přehlíží vítězný tah, po kterém by se mohl soupeř vzdát. Hraje něco jiného, to ale vede k prohře. Velká škoda. Stav 0:3

Už teď je stav kritický a nějaké naděje na výhru u ostatních hráčů nevidím.

Na 4.desce, dneska konečně ne v roli kapitána, ale „řadového hráče“ hraji snad již třetí sezónu po sobě s Janem Rybínem. Hrajeme Královskou indickou, bílý volí okénko G3.  Udělal jsem dvě zbytečná tempa a začal jsem si koledovat o problémy. Musím přiznat, že jsem ani nevím jak, nějak přešel do docela pohodlné hry, kdy jsem vyměnil dva pěšce a koně za věž. Ti pěšci nebyli vůbec špatní a tím stav pozice velmi nejasný. Nakonec jsme to usmlouvali na remízu a náš tým získává první půl bod! … stav 0,5:3

Chvíli po mně končí Zdeněk Havlůj, kterého jsme po dlouhé době velmi rádi uvítali u šachové partie. Za černé Jarda Odehnalů hraje Draka a Zdeněk mu kontruje svou velmi nepříjemnou útočnou variantou, kdy okamžitě útočí na královském křídle. Neměl jsem čas sledovat průběh partie, ale v posledních minutách se do hodin jen třískalo a zřejmě v této časové tísní Zdeněk něco přehlíží a vzdává se. Bohužel stav 0,5:4

Na první desce Láďa proti Filipu Hlavsovi. Co se hrálo, to vám neřeknu, ale vypadalo to jako Zavřená sicilská s otočenými barvami. Nějak se hrálo, až na šachovnici zůstaly věže a bílý s pěšcem leč dvojpěšcem navíc. Tam už nešlo nic vymyslet, a tak partie končí remízou. Stav 1:4,5

No, když nás nezachrání kapitán Lukáš, tak už nikdo. Ten hraje s Martinem Šourkem Svešnikova (velmi oblíbeného u pánů v boji o titul MS). Sedím vedle, tak občas mrknu, ale moc moudrý z toho nejsem, kdy Lukáš tam na chvíli dal věž za koně. No k mému překvapení to skončilo dáma se střelcem proti dvoum věžím a střelci. Lukáš měl navíc pěšce před polem proměny, kterého černý musel stále hlídat. Bylo vidět, že vítězství má Lukáš v kapse a je to jenom otázka času. I tak se stalo a my si připisujeme první čistý bod zápasu!!! 2:5

Poslední partie, která už výsledek zápasu nemohla ovlivnit. Lojza Bartošů proti svému žáku ze Sokola Davidu Hákovi. Dámský gambit. Vidím závěr, kdy David se svými dvěma pěšci jde vstříc proměně a zastavit je už nic nedokázalo. Celková prohra se tudíž vyšplhala na 2:6.

Tím končí naše neporazitelnost a nastává velmi studená sprcha, kterou jsme si snad ani nezasloužili. Holt každý den se nedaří a já věřím, že jsme si svou smůlu pro zbytek sezony tímto zápasem vybrali. Příště hrajeme pozor! již tuto sobotu ve Veselí nad Lužnicí, kdy domácí požádali o přeložení zápasu. Proto se můžete již brzo těšit na další článek z 2.divize 🙂

Loučím se s Vámi napíšenou 🙂

 

Author: Luboš Otradovec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *