Ani Hradec Céčko nezastavil !

Sokol Tábor C – Jindřichův Hradec B

Předposlední kolo ve skupině o postup a to výjimečně v sobotu 16.3.2019 na žádost Hradce. Na dnešek jsme očekávali silnou soupeřovu sestavu. Jednak z důvodu přeložení zápasu a také proto, že Hradeckému Áčku tak trochu teče do bot a nemá vůbec jasný, zda se udrží. Jak to nakonec dopadlo lze vidět v následující tabulce:

Sokol Tábor C Slovan Jindřichův Hradec B
Rosenzweig Vladimír V H 2029 ½ ½ 2101 Popelka Oldřich V H
Bartoš Alois V H 1978 ½ ½ 2103 Plášil Jiří V H
Hašek Václav 1921 1 0 1776 Lener Jaroslav H
Otradovec Luboš 1829 1 0 1844 Němeček Roman
Novák Lukáš 1736 0 1 1866 Vondruš Martin
Budil Miloslav 1751 1 0 1707 Plucar Jiří
Procházka Pavel 1682 ½ ½ 1636 Outrata Hynek
Vaněk František 1388 1 0 1846 Toman Antonín
5 ½ 2 ½

Docela hezký výsledek. Jak jsme se k němu dostali popíšu níže.

Začátek sleduji matně. Relativně rychlé a pro nás velmi dobré remízy jsou na 1. a 2. šachovnici, kde na 1. Vladimír rozehrává proti Popelkovi Sicilku se Sb5 a na 2. Lojza proti Plášilovi na C4 výstavbu C5, D5.

Nevím, jak moc kdo stál lépe či hůře, ale hlavní je, že bereme půl body vůči silným hráčům Hradce. Stav je 1 – 1

Poté se ale na chvíli ujímá vedení soupeř, kdy na 5. Vondruš poráží Lukáše Nováka. Dámský gambit černý reaguje s E6. Vidím vedle sebe závěr, kdy Lukáš si sice udělal na chvíli krytého volného středového pěšce, ten byl ale příliš slabý a musí ho stále krýt. Soupeř mezitím na druhé straně jde s pěšcema více, vítězství vstříce. Lukáš vzdává a my prohráváme 1 – 2

V zápase se stalo jedno velké překvapení a to na 8. šachovnici. Pokud si někdo myslel, že je chyba ve výsledku, tak není. Franta Vaněk zaznamenává těžký skalp v podobě Antonína Tomana, který je překvapivě napsán jako poslední v tabulce hostů. V pozápasovém rozhovoru říká Franta: „Hrál na mě větší habaďůru, než já na něho“ :¨)

Myslím, že zde došlo k těžkému podcenění našeho domácí borce. Zahájení Skandinávská s Jf6. Další průběh partie jsem neviděl. Leč František Vaněk mi poslal závěrečnou fázi (děkuji :))

Pozice po 29… Jd2 30. Ve6, Jf3!

Nyní hrozí vidlička na d4, nejde ani sebrat věží na c6.

Tohle všecko soupeř viděl, leč po braní pěšce 31. Vxf6 se zhrozil. Následovalo jasné Je1+ a bílý ztrácí věž!

Soupeř se okamžitě vzdává a stav se tím vyrovnává na 2:2!

Na 4. šachovnici, pro dnešní zápas kapitán Luboš Otradovec, hraje s Romanem Němečkem. Z minulé sezóny, kdy jsem pana Němečka porazil (hrál se Caro-Kann), jsem si pamatoval, že soupeř má slabinu v taktice a přehlíží (alespoň víc než já :)) Tentokrát se barvy otočili a hrajeme Anglickou. V 9. tahu soupeř hraje hrubku a přehlíží skrytý dvojúder postupem pěšce. Okamžitě ztrácí jezdce za pěšce. Leč nebylo to tak ještě jednoduché. Soupeř nepříjemně útočil na mého krále. Měl za figuru jakousi iniciativu, kterou bylo třeba vynulovat, což se postupem hry stalo a mně zůstala figura navíc. Hráli jsme až do 40. tahu, kdy začínám mít 1 minutu na hodinách. Spousta taktiky, rozhoduji se vyměnit materiál a zlehčit hru. Po 40. tahu soupeř vzdává a my se bereme další bod! Vedeme 3 – 2!

Po mně končí Míla Budilů. Zahájení Anglická. Pak dlouho nevím, co se děje. Závěr, kdy je vyrovnaný materiál, černý má mnohem lepší souhru figur. Soupeř má horšího krále a nezabezpečuje si ho dostatečně předem. Doplácí na to a ztrácí materiál. Vedeme 4 – 2! 

Venca Hašků, který na 3. hraje s Lenerem. Co jiného se mohlo hrát, než dámský gambit 🙂 Jf3, Jf6, D4, D5. Vidím krásný závěr, kdy Venca má v pozici D+J o dva pěšce více a lepšího krále. Dokonce se mu podaří dát krásný mat! (takhle se to hraje :))

Stav je 5 – 2 a my máme již jasné tři body!!!

Poslední hraje Pavel Procházka na 7. Od začátku stojí krásně, má snad všechno. Soupeř čeká jako leklá ryba, kdy ji dojde poslední kapka vody. Postupně se k tomu blíží. Pavel však kolegiálně nabízí remízu, abychom my ani soupeři nemuseli další hodinu čekat (i když jsem mu říkal, že tu hodinu tam s ním klidně počkám :)) ) a tak ji soupeř okamžitě přijímá. 

Stav se finalizuje na krásných 5,5 – 2,5 !!!

Tím se naše družstvo zbavuje dalšího soupeře v boji o titul. Čekali jsme, že budeme druzí po QCC ČB, to ale klopýtlo s DDM Písek a tím se náš tým dostává do čela tabulky !!!

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 Sokol Tábor C 6 5 0 1 15 27.0 16
2 Šachklub Tábor 6 4 0 2 12 29.0 25
3 QCC České Budějovice C 6 4 0 2 12 28.0 22
4 Slovan Jindřichův Hradec B 6 4 0 2 12 26.0 19
5 DDM Písek 6 2 1 3 7 22.0 17
6 SK Royal CB 6 2 0 4 6 22.0 12
7 Spartak Kaplice 6 2 0 4 6 21.5 9
8 ČZ Strakonice C 6 0 1 5 1 16.5 10
P Družstvo HS Z + = B Sk V

Závěr z toho je jasný, v příštím zápase nám stačí s QCC ČB remíza nebo ještě lepší výhra 🙂 Prohra nás odsouvá teoreticky až na 4. příčku, protože jestli jsem to dobře pochopil, tak dle soutěžního řádu rozhoduje nejdříve skóre a pak vzájemný zápas.

Na skóre se bohužel moc spoléhat nemůžeme, jak lze vidět v tabulce. Cíl je tedy jasný a to příště vyhrát!!! 🙂 Myslete na nás 31.3. kdy budeme hrát na půdě QCC. 

To je ode mne vše, mějte se fajn!

Author: Luboš Otradovec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *