Hlavně nenápadně!

MČR družstev – Pardubice 2019

Tradiční mezinárodní festival šachu a her CZECH OPEN 2019 odstartoval Mistrovstvím České republiky čtyřčlenných družstev. Turnaj je velmi oblíbený napříč národnostmi i napříč věkovými kategoriemi. Hraje se švýcarem na 7 kol, tempem 1:30 na partii + 30 sec za každý tah. Čili bez časových kontrol. Když se na hodinku zamyslíte :-), blicáte pak třeba půl dne :-))). Tempo je opravdu kvapíkové, ve čtvrtek navečer první kolo a pak každý další den kola dvě. Pokud dopoledne hrajete náročnou partii, odpoledne padáte na ústa … Podmínky jsou ale stejné pro všechny, takže kdo se přihlásí, ví do čeho jde.

„Stavba“ našeho týmu proběhla letos méně infarktově (připomenu, že vloni nám dva hráči odřekli cca 4-5 dnů před turnajem, následně jsem v potu tváře našel třetího a čtvrtého nám tehdy přidělil samotný pan Mazuch až na místě. Tenkrát šlo o pana Alexandra Mulenka, čímž jsme vypadli z hodnocení MČR. Letošní základ tvořila dvě jména, Luděk Meszáros a Milan Borkovec. Dlouho jsme zůstávali stále dva, „ledy se prolomily“ v půlce června na společném obědě s WGM Eliškou Richtrovou a Zdeňkem Vybíralem. Slovo dalo slovo a byli jsme čtyři. Eliška slíbila za oddíl zasponzorovat vklad do turnaje, čili název týmu byl jasný … QCC České Budějovice. Sestavu jsme určili následovně:

1. Milan Borkovec
2. Zdeněk Vybíral
3. WGM Eliška Richtrová
4. Luděk Meszáros

Jsme nasazeni jako No. 18. Chceme minimálně dostát svému nasazení, ideál by byl první desíttka, ale hlavně si chceme zahrát 7 plnohodnotných partií a turnaj si řádně užít.

Čtvrtek 11.července v 17:00 jsme všichni „na značkách“. Gong spouští první kolo … let´s go!!!

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=1&turdet=YES&flag=30

Zahřívací kolo, ve kterém se očekává, že favorité „nasázejí“ povinnou čtyřku. My patřili v prvním kole k těmto papírovým favoritům, jednoduché to však nebylo vůbec. Můj soupeř zahájil neortodoxně 1.e3 2.d3 … Získal jsem převahu, poté materiální (pěšce) a držel se hesla „s pěšcem více, vítězství vstříce“. Když jsem však minul jednoduchou taktickou výhru, soupeř se začal svíjet jako úhoř, posléze jsem nepokračoval přesně a musel de facto vyhrávat podruhé. Vstával jsem zpocený od šachovnice někdy kolem půl desáté a všiml si, že jsme předposlední partie celého turnaje. Zdeněk bílými získal malé plus, jeho mladý soupeř však hrál stále logicky a dobře, pozice pak nabyla charakteru „prešovského betonu“. Ten se ukázal býti tvrdým pro oba borce … remis. Eliška zvítězila, ale říkala, že se nadřela též více, „než bylo zdrávo“. Jak zvítězil Luděk, už si nevybavuji. Každopádně slušný start a splnění „povinného“.

Na večeři po prvním kole v restauraci Potrefená husa diskutujeme o možných soupeřích druhého kola. Vzhledem k našemu nasazení si snadno spočítáme, že bychom měli stále ještě patřit k papírovým favoritům. Jsem rád, říkám si, že na „těžké váhy“ stejně dojde :-). Dívám se do mobilu a hlásím … „ňáký Kolešovice, kdo z Vás je zná?„. Eliška odpovídá, že se tak jmenuje celý turnaj, zřejmě tedy tým „sponzorů“. Otvírám podrobný rozpis zápasu a představa snadného soupeře mizí v dáli. “ Tak jooo, Vy máte papírově slabší hráče, mě však čeká GM Voko. Mno nic, těžké váhy přichází dříve :-).

2.kolo pátek 12.července v 10:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=2&turdet=YES&flag=30

Druhý den bohužel vypadává z rytmu Luděk. Svému soupeři (černými) v zahájení odvážně obětuje pěšce, ale kompenzace vidět není. Luděk se snaží dále rozdmýchat zdání útoku, soupeř však hraje skvěle a nedává de facto černému příliš šancí. Když náš hráč zůstává bez věže, je nucen zastavit hodiny a my prohráváme 0-1. Není však všem dnům konec. Zdeněk se snaží překabátit soupeře,ale ten je na výši. Když nabízí remízu, přijímáme a soupeři stále vedou. Poté začínám s mírovými rozhovory já. GM Marek Vokáč na mně vyrukoval s „bažinou“, nereagoval jsem úplně nejlépe, ale nic zásadního se nedělo. Když se mi podařilo vyměnit ty správné figurky, nabídl jsem remízu, ta byla přijata. Má pozice byla asi „o fous“ horší, ale to bylo asi tak vše. Stav 1-2 a Marek říká, že „dáme Elišce šanci zremizovat zápas“ :-). To se naší velmistryni s přehledem daří, takže je z toho „hubená“ remíza. Vzhledem k průběhu ale nakonec spokojenost. Klad vidíme v tom, že odpoledne bychom měli mít snesitelnější protivníky.

3.kolo pátek 12.července v 16:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=3&turdet=YES&flag=30

Těžký, dlouho vyrovnaný zápas. Vybavuji si pouze výhru Elišky Richtrové, ketrá nám de facto zabezpečila zápasovou výhru. Luděk a Zdeněk se zatím nemohopu dostat do „provozní „teploty a já vypouštím černými výhodu, kterou se mi podařilo „vyždímat“ ve skotské hře. Všichni tři končíme tedy remízami. Důležité je zápasové vítězství, tušíme, že následující ráno bude perné …

4.kolo sobota 13.července v 10:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=4&turdet=YES&flag=30

Jak bych to jen popsal. Mohli jsme zvítězit, mohli jsme zremizovat … prohráli jsme :-). WGM Eliška Richtrová získává koncovku s dvojicí střelců, má za to poněkud pošramocenou pěšcovou strukturu. Máme za to, že zde stojíme mírně lépe. Eliška však nabízí remízu, soupeř přijímá. Když se prý soupeř rozmýšlel, tak se to naší velmistyni „trošku rozleželo“ a byla by chtěla, aby bílý odmítl :-). Ten však správně zhodnotil situaci a navíc kapitán pan Roško doporučil přijetí … takže 1/2-1/2. Zdeněk Vybíral si po celou partii v maroczyho struktuře držel jakousi iniciativu, ale soupeřka hrála pozorně a dobře … solidní remíza a 1-1. V tu chvíli vypadá zápas velmi nadějně, protože Luděk na soupeřku tlačí, ta dává kvalitu, v následné taktické šarvátce Luděk kvalitu vrací s transformací do věžovky s dvěma pěšci navíc. Očekáváme zcela jasný bod. Já na první desce udržuju „cca rovinu“, vzniklou s dnes moderního londýnského systému.

Bohužel „neštěstí“ nechodí po horách, ale po lidech. V časové tísni chci pozici zjednoušit a vlézt „do remízy“, přehlížím však mezišach, pak ještě vlezu do matu … bohužel je stav 1-2. Na čtvrté šachovnici se také dějí divy. Věžovka s dvěma piky více přechází do dámské koncovky s pouhým pěšcem navíc (nevím jak). Když odcházíme na oběd, uvidíme možnost patové kombinace s obětí dámy. Luděk ji vidí též a zkouší vyhrát jinak. Po obědě si jdeme odpočinout na hotel, po chvilkách aktualizuji tablet a chci vědět soupeře na další kolo. Tam však stále není náš výsledek !!! Až někdy kolem půl čtvrté „naskočilo“, že jsme prohráli (Luděk tedy remis) !?!? Co se tam mohlo stát?

Po příchodu do hracího sálu nám „vyšťavený“ Luděk říká, že se snažil 185 tahů!!! a stejně to bylo pendrek platné. Prý to asi někde vyhrané bylo, ale znáte to … na půlminutě hraje dobře akorát tak stroj …

5.kolo sobota 13.července v 16:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=5&turdet=YES&flag=30

Po ranní „smolné“ prohře (smolné s nadsázkou, of course, zkazili jsme si to sami) hrajeme s týmem, kde na mě čeká silný Martin Řehořek, dále pak bychom měli „papírově“ bodovat. Jak už to chodí, realita je vždy jiná. I když to dlouhou dobu vypadalo, že tentokrát „papír nelže“. Eliška pokračuje ve famózních výkonech, získává pěšce, nakonec ho technicky uplatňuje v celý bod. Luděk hraje černými benoni a velmi se mi to líbí (proč asi, že? 🙂 ). Náš hráč získává krásnou pozici, později vyhranou. Očekáváme bod. Já rozehrávám bílými se svým soupeřem scheweningen, jak však poznamenává Zdeněk, „taje tohoto zahájení jsou známy asi jen GM Jansovi :-)“. Po zahájení se mi zdá, že stojím mírně lépe a aktivněji, soupeř však kontruje silným b7-b5! Chápu, že ze zahájení nemám vůbec nic, jdeme do cca forsírované varianty, na jejímž konci stojím „jakštakš“ rovně. Nabízím remízu, ta je akceptována. Zdeněk stále nemá provozní teplotu, takže přijímá nabídnutou remízu. Vedeme v tu chvíli 2-1.

185 tahový maratón se poté podepisuje na dohrávce poslední partie. Luděk polehoučku vypouští převahu, dlouho má možnosti k udržení rovnováhy, nehraje však přesně a soupeř „vstává z mrtvých“. Když se nakonec Luděk rozhodne získat figuru, přehlíží u toho taktiku na téma volného pěšce a dílo zkázy je dokonáno. 0-1 a celkově remíza 2-2.

Nevadí, jsme v tuto chvíli asi třicátí a říkáme si, že v neděli jsou dvě kola, ty když vyhrajeme, tak budeme atakovat první cca patnáctku…

6.kolo neděle 14.července v 8:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=6&turdet=YES&flag=30

Jsme připraveni odevzdat vše a porvat se o dvě výhry. Zdeňkův soupeř, bývalý reprezentant pan Pacl byl velmi dobře teoreticky připraven a tak nabídnutou remis nemá důvod náš hráč odmítnout, 1/2-1/2. Stále famózní Eliška přetavuje svoji iniciativu v matový útok, soupeř vyvěšuje bílý prapor 1 1/2 -1/2. Můj soupeř uhýbá nečekaně v caro-kannu do varianty, kterou jsem „kdysi viděl“ (v průběhu partie jsem přesně věděl, že jsem kdysi studoval partii Marka Dvoreckého, ale jak přesně probíhala, to už mi paměť neříkala 🙂 ). Soupeř hrál velmi rychle, pak se mi však zdálo, že to zahrál divně. Přešel jsem do útoku a nakonec vyhrál v 26.tazích … vedem 2 1/2- 1/2. Výhra je doma, odcházíme na oběd. Luděk přidává půlku a tak celková výhra zní … 3-1. Posunujeme se někam „ke dvacítce“.

Jdeme do finále!

7.kolo neděle 14.července v 14:00

http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=3&rd=7&turdet=YES&flag=30

Na závěr hratelný soupeř. Pikantní souboj je očekáván na třetí desce. WGM Eliška Richtrová nastřádala dosud 5,5/6, její mladý soupeř 5/6. Před partií nám říká, že musí rychle vyměnit dámy, aby nedostala mat a pak se bude hrát :-). Tak se stalo, ale že černá vyhraje ve 20.tazích, to jsme nečekali (ani Eliška ne 🙂 ). Záhy vedeme 1-0. Brzy po zahájení stojí na výhru i Luděk, vypadá to velmi „slunečně“. Šňůru 6 remíz chce protrhnout i Zdeněk, v královské indické získává hned ze zahájení převahu na dámském křídle. U mně opět „londýn“. Ze zahájení jsem ok, odmítám dokonce nabídku remízy soupeře.

Luděk též bezpečně vítězí, vedeme 2-0. Zdeněk stojí totálně na výhru, postupně získávám vyhranou pozici i já, když soupeř „lelkuje“ s protihrou. Tentokrát to doopravdy vypadá na „suchyj sčot“. Nakonec je vše jinak. Zdeněk v časové tísni pozici kazí a tak se domlouvá na remíze. Já mám vyjímečně přes půl hodiny času, soupeř blicá. Má o kvalitu méne, posléze o věž, nachází poslední „náznak šejdu“ s volným pěšcem. Nevím, jesli už únava (nebo jednoduše neumětelství :-)), ale tento šejd mě úplně vyhodí ze sedla a já nenacházím poměrně snadnou výhru. Vidím pouze věčný šach soupeře a tak také partie končí. I tak spokojenost, vítězíme opět 3-1.

Suma sumárum, pěkné 12.místo a 6.místo v přeboru ČR!!!  Jako tým jsme plně spokojeni, jako jednotlivci už méně.

WGM Eliška Richtrová samozřejmě naprosto bezkonkurenční, jednička s hvězdičkou!!! Parádní výkon, jednoznačně tahoun týmu.

Richtrova Eliska WGM 2191 CZE Rp:2385
Kolo St.č. Jméno Rtg FED Body Výsl. Šach.
1 97 Fuchs Frantisek 1886 CZE 4,5 s 1 3
2 188 Svadlenka Jaroslav 1904 CZE 2,0 w 1 3
3 44 Cekan Petr 1943 CZE 3,0 s 1 3
4 114 Bulockin Martin 2210 CZE 3,0 s ½ 3
5 215 Burianek Tomas 1830 CZE 2,0 w 1 3
6 266 Reznicek Marcel 2024 CZE 3,5 w 1 3
7 531 Ret Adam Josef 1943 CZE 5,0 s 1 3

Zdeněk Vybíral sedm remíz!!! Sám nepamatuje podobný výsledek, ať se snažil, jak se snažil, vždycky remíza! Sám Zdeněk prostě spokojen se svým výkonem nebyl.

Vybiral Zdenek 2246 CZE Rp:2018
Kolo St.č. Jméno Rtg FED Body Výsl. Šach.
1 96 Drasnar Lukas 1636 CZE 4,0 w ½ 2
2 186 Slanec Jan 1997 CZE 1,5 s ½ 2
3 43 Chalus Karel 2034 CZE 4,0 w ½ 2
4 113 WIM Petrova Kristyna 2263 CZE 2,0 w ½ 2
5 214 Lochman Vaclav 2007 CZE 4,0 s ½ 2
6 265 FM Pacl Vaclav 2059 CZE 3,0 s ½ 2
7 530 Jezbera Jiri 2133 CZE 1,5 w ½ 2

Luděk Meszáros hraje velmi náročné šachy, při nich je vždy potřeba mít pevné nervy, dobrý propočet a hlavně hodně sil. Luděk získával i vyhrané pozice, ale přece jen v závěru partií síly docházely (viz odpolední sobotní partie po dopoledním 185 tahovém maratónu).

Meszaros Ludek 2130 CZE Rp:1831
Kolo St.č. Jméno Rtg FED Body Výsl. Šach.
1 98 Drasnar Pavel 1600 CZE 1,0 w 1 4
2 187 Bauer Ondrej 1862 CZE 2,0 s 0 4
3 45 Sladek Jaroslav 1949 CZE 4,5 w ½ 4
4 116 Roskova Katerina 1972 CZE 2,0 w ½ 4
5 216 Svejk Martin 1754 CZE 5,0 s 0 4
6 267 Kubeczka Ales 2023 CZE 3,5 s ½ 4
7 533 Volf Michal 1657 CZE 1,5 w 1 4

Milan Borkovec. Co říci závěrem? 🙂 Též úplně spokojen nejsem. Zbytečná prohra ve 4.kole, vypuštění převahy ve třetím a trestuhodné zahození poslední partie zamrzí. Asi takhle – nebylo to úplně ono, ale propadák to raké nebyl 🙂

Borkovec Milan 2253 CZE Rp:2210
Kolo St.č. Jméno Rtg FED Body Výsl. Šach.
1 95 Novotny Josef 2020 CZE 1,5 s 1 1
2 184 GM Vokac Marek 2316 CZE 3,5 w ½ 1
3 42 Holy Filip 2088 CZE 3,5 s ½ 1
4 112 FM Rosko Lubos 2309 CZE 3,0 s 0 1
5 213 Rehorek Martin 2309 CZE 3,5 w ½ 1
6 264 Ockay Tomas 2153 CZE 2,5 w 1 1
7 529 Nosek Jan 1927 CZE 3,5 s ½ 1

Ještě nezbytné výsledky celého turnaje: http://chess-results.com/tnr455344.aspx?lan=5&art=0&rd=7&turdet=YES&flag=30

Pěkný den přeje
Milan Borkovec

 

 

 

Author: Milan Borkovec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *