Vídeňský deník 2

Open Vienna jsme opustili po první třetině, po které měli sokolíci Milan & Milan shodně po 1 bodu. Neklesáme na mysli, před námi je ještě celých šest kol, čili potenciálních šest bodů, že?

4.kolo

Změna propisky se ukazuje býti změnou kosmetickou. Mým soupeřem je 19-letá sličná Indická dívka Sharma Isha 2078, které bych tipoval tak 12-13 let. Zdání však klame, i šachově. Dle databáze se pečlivě připravuji, soupeřka však zničehonic “vybalí” francouzskou. Vzniká velmi zajímavá pozice, ve které po malých oboustranných nepřesnostech získávám převahu a iniciativu. V kritický moment však zapomínám na malou taktiku (doposud pečlivě hlídanou). Mohu ještě zabočit do vyrovnané koncovky, konsternován z přehlédnutí však variantu nedopočtu a rozhodnu se radši obětovat dámu. Soupeřka však briskně nachází jediný tah (klobouk dolů) a zapisuje zasloužený bod.

Milan Hrubý měří síly s Italským FM Davidem Olivettim 2257 a je to partie velmi zajímavá. Netradiční zahájení 1.e4 e5 2. Jc3 Jf6 čili stylově vídeňská,že?, nyní však “shocking move” 3.a3!? nutí Milana (černého) od počátku šrotovat mozkové závity. Někdy v 10. tahu se Milan zamyslí na cca 45 minut, i tak však stojí mírně hůře. Obranu však vede trpělivě, zdá se, že bílý neprorazí. V časové tísni se však přece jen vloudí chybička,je třeba zuby nehty bránit věžovku s pěšcem méně. Ani soupeř však není na výši a tak se nakonec Milan dočká kýžené remízy. Perně vybojovaná půlka!

Večer je třeba spláchnout hodiny marné dřiny.

5.kolo

Situace je tristní,nikoli však zoufalá :-). Vyrážíme do centra na obhlídku, zároveň to chce změnu více než kosmetickou. Nastal prostě čas na Wienerschnitzel !!! A pořádný pivo k tomu, nicht wahr?

Pochutnal jsem si náramně, což o to, ale stejně mě Vídeňáci “ojebali”. Řízek byl vepřový, pravý wienerschnitzel je prý z telecího masa :-).

5.kolo

Mladý Nicolas Mooser (GER, 2025) byl mým dalším juniorským soupeřem. Pro zlepšení snad Všech životních parametrů jsem potřeboval vyhrát. Soupeř byl naštěstí dnes příliš kooperativní, po dvou třch nepřesnostech zahrál plundr a přišel o kvalitu. Její uplatnění už nedalo tolik námahy. 0-1 a snad se odrážím zpět výše … 🙂 Btw. po partii se k analýze přidal otec a trenér Nicolase v jedné osobě a kluka mi bylo líto. Tatík byl chytrej jak rádio a dával synkovi sodu, cože to hrál za kraviny. Měl jsem na jazyku jízlivý dotaz na tatínkovu šachovou sílu, ale radši jsem takzně mlčel.

Milana los nešetří, ale kvůli tomu jsme vlastně tady! Hrát se silnými soupeři kvalitní partie. Ranní rozhodnutí je … morra gambit! I když z megabáze je zřejmé, že oběť pěšce přijata nebude, Milan do toho jde. Vzniká pozice IP, čili izolovaný pěšec. Ze zahájení je bílý (Milan) OK, poté však mění svoji nejlepší figurku (Je4) za Sd6, což (jak po partii smutně konstatuje) je strategická chybka. Následně dostává ještě taktickou šanci v podobě ďábelské kombinace, po které by stál na pokraji výhry (soupeř chybně rošoval).Bohužel kolem možnosti prochází bez povšimnutí a poté stojí prostě hůř. Pozice se hraje nesnadno, partie končí chycením bílé dámy. Škoda, přeškoda, ale 0-1.

Večer je třeba setřást celodenní únavu, podnik Flatschers (o kterém se dohadujeme, co ten název vlastné znamená) to jistí…

Kromě nezbytné bašty ochutnáváme výtečný RED ALE z pivovaru Laurenz…

Jako zátiší Milanův iphone s (pro šachistu) životné düležitou aplikací :-). Dále pak koštujeme jedno žitné z téhož pivovaru.

Nálada se zvedá a věříme, že zbývajících 4/4 hravě uhrajeme :-)))

6.kolo

Den si zpestřujeme návštěvou sídla Franze Josefa a doufáme ve výhry!

Tentokrát začnu Milanem. Jde o české derby, neboli los přisuzuje našemu borci Tomáše Kučeru (Tj Kobylisy, 1998). Příprava směřuje proti 1.e4 a různým gambitům, soupeř je však zřejmě naladěn klidněji, takže volí 1.Jf3 a tzv. Colleho systém. Ten může být pěkně jedovatý, zvláště nevíte-li, jak vhodně reagovat. Milan byl na výši co do znalostí a tak bílý ze zahájení nic nezískal. Tah před koncem partie dokonce zahrál nepřesně a Milan asi mohl získat malou přeavahu, soupeř však záhy svoji hru doprovodil nabídkou remízy a tak … 1/2-1/2.

Proti mně druhá žena, WFM Jasmin-Denise Schloffer (AUT, 2115). Pohled do báze naznačuje, že ve španělce hrává zásadně čigorinovu variantu. Blesk .. a nápad je na světě! Nastal čas pro skotský gambit!

Zatím se usmívám, bude to tak i po partii?

A po partii se ukázalo, že psychologicky to byla správná volba. Soupeřce (dle vlastních slov) je toto zahájení trochu nepříjemné. Po zahájení se černá dopustila větší nepřesnosti, na což jsem reagoval odevzdáním svého trumfu, volného pěšce e5. Za to jsem ovšem odebral soupeřce dva pěšáčky dámského křídla a partie se redukovala na otázku, zda a jak pěše uplatnit. Partie přešla do věžové koncovky, ve které se soupeřka dopustila ještě jedné nepřesnosti a pak už bylo opravdu po partii … 1-0 celkem už 3/6.

Tedy suma sumárum vstupujeme do závěrečné třetiny, která rozhodne, zda půjde o vystoupení úspěšné či méně :-).

Major Terazky říkával: “ Odborné hladisko je vždy rozhodujúce”!!!

My říkáme: “ Posledné dve, tri kolá sú vždy rozhodujúce”!

A Milan Hrubý poznamenává (správně): “Buď vyhraješ, nebo se něco naučíš”!!!

A já dodávám: “Učím se velmi rád, ale občas je dobré vyhrát :-)))”.

Pěkný den z rakouské metropole přejí

Milan & Milan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec

3 thoughts on “Vídeňský deník 2

  1. jakožto fanouškovi zoologických zahrad mi to nedá, abych se nezeptal, zda jste po sídle Franze Josefa navštívili i přilehlou zoo. Ze svých návštěv si pamatuji i několik jmen místních obyvatel (žirafy Sophie a Fleur, pandí dvojčata Fu Feng a Fu Ban, ale ty už jsou asi v Číně…)

  2. Určitě doporučuji, pravidelně soupeří s Prahou o pozici v TOP3 (za stálicemi Tenerife a San Diego)… Výhodou je její „plochost“, takže to není tak náročné jako v Praze. Z hlavních lákadel uvedu pandy,koaly, krásné jsou výběhy ledních medvědů, tučňáků a slonů (narozdíl od Prahy afrických) a moc se mi líbí i vlk arktický.
    To by k zoo stačilo a nyní zpět k šachu – ať se daří v rozhodujících kolech!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *