Vydřená remíza

Sokol Tábor C – Spartak Soběslav A

Tuto neděli přivítalo Céčko novou sezónu 2019/2020 a to domácím zápasem se Spartakem Soběslav A. Letos poprvé reportuji z pozice kapitána. Tušil jsem, že to nebude role jednoduchá (respekt všem dlouhodobým kapitánům: Lojza Bartoš a Milan Borkovec) a to dát dohromady 8 lidí. Nakonec se to povedlo a já děkuji všem obětavým náhradníkům, kteří i když jim v sobotu večer zavolám, oni druhý den nastoupí, díky!

Cíl pro tuto sezonu je jasný. Postoupit do skupiny o postup a pak si držet střed tabulky a užít si zápasy se silnými hráči.

Inu jak 1.kolo probíhalo:

Soupeři přijeli takřka v základu. Jejich tým je výkonnostně velmi vyrovnaný, tím se dalo i očekávat, že vepředu bychom měli body nabrat, vzadu se zase snažit ukořistit co půjde.

Sokol Tábor C Spartak Soběslav A
Rosenzweig Vladimír V Z 2022 ½ ½ 1913 Lenc Bohumil ZK
Bartoš Alois V Z 1980 1 0 1764 Mrňa Milan
Otradovec Luboš K Z 1870 1 0 1791 Šlajs Vlastimil K
Budil Petr Z ZK 1716 1 0 1759 Petkov Andon
Metelec Arnošt 1641 0 1 1709 Šedivý Karel
Severa Jiří 1625 ½ ½ 1612 Herynek Petr
Švarc Valerij 1410 0 1 1484 Pejša Jaroslav
Vaněk František 1403 0 1 1723 Vondrášek František
4 4

Arnošt Metelec proti zkušenému Karlu Šedivému bojuje vysoko na pětce. Svešnikov s velkou rošádou černého. Černý rozběhl své pěšce na královském křídle, rozbíjí rošádu a nachází taktiku se ziskem dámy. Prohráváme 0-1

Na třetí (na můj vkus docela vysoko) souboj kapitánů Otradovec – Šlajs. Partie proběhla bez většího zapocení, volím ostré zahájení Severní gambit, ve kterém si věřím. Podařilo se mi dostat nepříjemného pěšce až na g7, pod kterým musí stále stát věž, která je kvůli tomu mimo hru. Napadám H pěšce a soupeř místo „pouhé“ ztráty tohoto pěšce se ho snaží zachránit. Volí ale hrubku a ztrácí jezdce. Pak už nebylo o čem. Výhra a stav je 1-1

Valerij na 7. po dlouhé době zase hraje, konkrétně C4, E6, D4, F5. Bohužel hraje nepřesně a dává soupeři cenná tempa. Při přechodu do koncovky má slabé pěšce. Na to také prohrává a stav 1-2 pro soupeře.

Na 8. záskok na poslední chvíli Franta Vaněk proti Vondráškovi. Franta se drží statečně proti silnému soupeři a vypadá to na to, komu dříve ujedou nervy a zavřenou pozici se bude snažit otevřít. Bohužel Franta to nevydržel a v horší souhře figur otevírá pozici. Je z toho ztráta kvality. Soupeř výhodu uplatnil do konce. Stav 1-3

Na 6., také po dlouhé době hrající za Céčko, Jirka Severa! Má černé a velmi pevně a trpělivě brání Sicilské postavení. Tímhle pokračováním věřím v postupné zlepšování pozice. Jenže černý chce také patrně někde hrát a snaží se to otevřít. Tím se nedobytná struktura rozpadá a začíná se mi to nelíbit. Soupeř nabízí remízu, a tak souhlasím s přijetím. Stav 1,5 – 3,5

Na 1., jistota našeho týmu, Láďa. Francie s kůň c3. Přechod do věžovky s jezdcem, kde se mi to zdá lepší za Láďu, má lepší souhru figur. Zde jsem věřil v bod, leč nestalo se tak a partie končí remízou 2-4

Tím nastává už jen bojovat o remízu.

Na 4. Petr. Ten stojí krásně, leč začíná jít do časovky. Soupeř zahrál, nevím proč, pěšcem před králem G4. Na to Petr zahrál nádherný tah pěšcem z rošády H5! (vůbec mě nenapadl) A já si říkám: „Nojo, ono je tak vlastně vymalováno …“ a opravdu bylo. Bílého rošáda se okamžitě rozpadá a černého figury dokonaly své. Výhra a stav 3-4

Poslední bojovník Céčka Lojza Bartoš, který ví, že musí vyhrát. Zahájení mnou neznámé. Lojza získává střed a aktivnější figury. Rozbíhá falangu, kde nakonec jednoho pěšce ztrácí. Stále má však nepříjemný tlak na soupeřova krále. Řekněme, že to byla teoretická remíza, ale černý to zkouší, musí, navíc má soupeř špatný čas. Černý si počkal na soupeřovu chybu a ta přišla, kdy pozice přešla do jezdec proti střelci s pěšcem navíc pro černého. Teď už to byla jen otázka času. Lojza zachraňuje zápas a vítězí!

Tím se stav vyrovnává na 4-4!

Jak říká nadpis, vydřená remíza a myslím si, že zasloužená. Příště hrajeme až za tři týdny 3.11. v Týně, tak se domácí borci připravujte, budu Vás potřebovat! 🙂

Mějte se fajn, hrajte šachy, posilujte mysl!

Author: Luboš Otradovec

2 thoughts on “Vydřená remíza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *