Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

Přihlášení2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 10 Duben 2018 05:47
Sokol Tábor - Šachklub Písek   5 1/2 - 2 1/2

Záchrana v pravé poledne

Kdo si pamatuje naší situaci na počátku roku 2018, zajisté nyní nevěřícně zírá :-). Ano, po pěti prohrách a beznadějně posledním místě se nakonec můžeme radovat ze záchrany a z krásného (vzhledem k vývoji) 6.místa! V neděli jsme hostili naše kolegy z nedalekého Šachklubu Písek. Matematika byla jasná, jak už jsem napsal kolegům v předzápasovém mailu. Výhra = jistota, remíza = obrovská pravděpodobnost záchrany (Jihlava by musela zdolat svého soupeře 7:1 a Kolín by musel porazit první Pankrác), prohra = povinné modlení týmu až do večera a v případě sestupu rituální sebevražda celého oddílu. Stylově, probodení králem. Mimochodem nepravděpodobná varianta při eventuelní remíze prakticky nastala, Kolín skutečně zvítězil (čímž se zachránil) a Jihlava hrála 7:1 ... jenže opačně, než by si přála :-).

No a navíc se nám podařilo zvítězit, čímž jsme "matematiku" nedopustili.

Pojďme se podívat na průběh závěrečného ligového zápasu. Opět nejdříve strohé výsledky:

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Květen 2018 14:05
 
2.JČ divize
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 09 Duben 2018 05:51
Sokol Tábor C - VŠTE České Budějovice   3 1/2 - 4 1/2

Sláva vítězům, čest poraženým

V sobotu7.dubna sehrál náš C tým rozhodující zápas a "mistra 2.JČ divize". Šlo o vše, vítěz vyhrál soutěž a postoupil do divize první. Nestalo se, pojďme se podívat na průběh očima přímého účastníka, Luboše Otradovce. Nejdříve strohé výsledky:

Aktualizováno Pondělí, 09 Duben 2018 06:07
 
Velikonoční turnaj
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 03 Duben 2018 09:17
Videorozbor diagramů

V neděli jsem předložil k řešení 7 diagramů z právě proběhlého velikonočního turnaje, dnes se k nim vracím s videorozborem. Přííjemnou zábavu a hezký den.

 
Velikonoce na šachovnici
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 01 Duben 2018 19:47
Velikonoční turnaje v Plané nad Lužnicí

Pohled diváka

V hotelu Lužnice v Plané nad Lužnicí se konaly o tomto víkendu dva turnaje, KOTNOV - turnaj hráčů s elem 1700-2200 a LUŽNICE - turnaj pro hráče s elem menším než 1700. Byl jsem se v hracím sále několikrát podívat a mám pro naše čtenáře několik zajímavých fragmentů na procvičení mysli :-). Výsledky zde komentovat nebudu, to bych nosil dříví do lesa. Pokud máte zájem o celkové pořadí a další podrobnosti, odkazuji na stránky Šachklubu Tábor, kde najdete vše potřebné. Konkrétní výsledky pak zde: http://chess-results.com/tnr334113.aspx?lan=5

A nyní k partiím. Mám pro Vás 7 diagramů s otázkami, které se budu snažit zodpovědět v následném videorozboru. Pojďme na to:
Aktualizováno Neděle, 01 Duben 2018 20:25
 
Jaro a šachy
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Středa, 28 Březen 2018 14:00
Jaro je tu!

První jarní den je za námi a to je pro šachisty jasná indikace závěru soutěží družstev a volný přechod na různé individuální turnaje, ať už v rapidu,či v klasickém šachu. V dnešním krátkém videokomentáři se vracím ke dvěma právě proběhlým akcím světového významu, komentuji závěr lig a divizí a v neposlední řadě zmiňuji nejbližší šachové akce.

Příjemný poslech přeje
Milan Borkovec

Aktualizováno Středa, 28 Březen 2018 14:05
 
1.liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 25 Březen 2018 20:07
QCC České Budějovice A - ŠK Joly Lysá nad Labem C   5 - 3

Vítězství naděje

Dnes jsem ráno odcestoval coby hrající řidič společně s GM Markem Vokáčem a Zdeňkem Vybíralem směrem na  České Budějovice, kde jsme hostili beznadějně poslední tým z Lysé nad Labem. Po příjezdu do hracího sálu zjišťuji, že budu protentokrát dokonce řidič nehrající, protože soupeř nesehnal osmičku statečných, nýbrž pouze šestku. Vedeme tedy rovnou "z výkopu" 2-0, což je jistě na začátek uklidňující (při vědomí, že vyhrát prostě MUSÍME), ale tři body to stále nezaručuje.

Aktualizováno Neděle, 25 Březen 2018 20:48
 
2.JČ divize
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 25 Březen 2018 19:52
QCC České Budějovice C – Sokol Tábor C   3 1/2 - 4 1/2

První místo stále na dosah

Luboš Otradovec mi poslal postřehy z předposledního kola 2.JČ divize a s potěšením mohu konstatovat, že Sokol Tábor C "zabral" , zvítězil v přímém souboji o čelo soutěže a před závěrečným přímým soubojem o první místo má vše ve vlastních rukou! Zcela jistě budu v sobotu 7.dubna držet palce a zřejmě se přijdu osobně podívat! Nyní už předávám slovo Lubošovi.

V sobotu 24.3. jsme vyrazili v silné sestavě na domácí QCC ČB. Věděli jsme, že pokud chceme myslet na první místo v tabulce musíme dnes vyhrát. Po smutné prohře v Kaplici, solidní remíze se Strakonicemi jsme doufali v lepší zítřky. Druhý tým v tabulce se proti nám vyzbrojil silnou osmičkou, takže jsme tušili, že to bude tuhý boj.

Aktualizováno Neděle, 25 Březen 2018 20:04
 
Open na Floridě
Napsal uživatel Jindřich Zapletal a Milan Borkovec   
Sobota, 24 Březen 2018 12:14
4th Gulf Coast New Year Open

aneb Jindřich Zapletal v akci!

Minulý týden přišel pozdrav z daleké Floridy v podobě článku a partie od našeho kamaráda Jindry Zapletala. Jindřich se na začátlu letošního roku zúčastnil 4.ročníku zřejmě už tradičního openu. Americké openy tohoto typu jsou specifické, hraje se pouze na pět kol a turnaj tak zabere pouhý víkend. Jak jsem nahlédl do výsledkové listiny, A turnaje se účastnilo 30 hráčů, přičemž nasazenou jedničkou byl kubánský velmistr Quesada Perez ( https://ratings.fide.com/, elo 2 622). Tento velmistr také celý turnaj vyhrál ziskem 4/5. Jak píše ve svém mailu Jindra, "náhle se tam také "zjevil" náš GM Pavel Blatný", který si nakonec odnesl bronz.

Výsledková listina zde: http://www.bocachess.com/gulf-coast-new-year-s-open/4th-gulf-coast-new-year-s-open/4th-Gulf-Coast-New-Years-Open-Final-Standings

Aktualizováno Sobota, 24 Březen 2018 13:42
 
2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 24 Březen 2018 11:00
Videokomentář k zápasu Eurovia Praha - Sokol Tábor

Letošní premiérový videokomentář je na světě! :-) Konečně jsem se dostal a odhodlal k namluvení  komentáře k našemu ligovému zápasu a musím dodat, že jsem velice rád, že jsem se začal více věnovat a soustředit na vlastní průběh partie (dle rady GM Cveka). Ušetřil jsem tak energii pro vlastní boj, zároveň však nějaký ten infarkt :-)))

Tož příjemný poslech přeje
Milan Borkovec

 
1.JČ divize
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 12 Březen 2018 16:57
Strakonice ligové!

1.Jihočeská divize finišuje.Včerejší předposlední kolo přineslo rozuzlení na čele, zatímco na opačném konci tabulky se rozhodnutí přesouvá do kola posledního. Náš tým už byl de facto mimo tuto hru. Podívejme se tedy na průběh a shrňme výsledky. Začneme výkonem našeho týmu.

 
1.liga a 1.divize
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 18 Únor 2018 20:36
Skoro 100% víkend!

(aktualizováno o 1.divizi)

Tento víkend se představilo mnoho týmů, ve kterých má Sokol Tábor nějaké to želízko! V sobotu 17.února probíhaly boje ve 2.JČ divizi a to jak ve skupině o postup, tak ve skupině o záchranu. Neděle 18.února pak byla vyhrazena pro 1.Českou Ligu, konkrétně sledujeme tým QCC ČB a 1.Jihočeskou divizi, kde bojuje náš tým Sokol Tábor B. V dalších týmech má náš oddíl jednotlivé záastupce, tak např. ve Spartaku Sezimovo Ústí hostuje Milan Hrubý, naopak jednička týmu SU Pavel Janda pomáhá jakožto host našemu ligovému týmu. Matyáš Zeman je členem Strakonic A, které bezkonkurenčně válcují jeden tým za druhým, no a v neposlední řadě třeba Zdenda Straka válčí za Veselí nad Lužnicí atd...
Jak si tedy výše zmíněné týmy vedly?

Aktualizováno Neděle, 15 Duben 2018 18:20
 
2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 11 Únor 2018 19:07
Unichess Výletná - Sokol Tábor  3 1/2 - 4 1/2

" aneb sokolové pomalu nabírají výšku"

Dnešní komentář k zápasu začnu netradičně. Na moji sms kolegovi Pavlovi Novákovi, že "vedeme 4,5", přišla odpověď: " Nový rok, nový Sokol" :-). Zatím se zdá, že tomu tak skutečně je. Podzimní sezóna byla katastrofální, 5 proher v řadě. Nyní se zdá, že jsme se na rok 2018 vyspali dorůžova :-), protože dnes jsme zapsali třetí výhru v řadě! Cestovali jsme do hlavního města, konkrétně byl naším soupeřem tým Unichess Výletná. Vědomi si důležitosti utkání, nastoupili jsme prakticky v základu (kromě Oldy). Byli jsme zvědavi, jaké trumfy vynese soupeř. Ten ze svého základu vynechal prakticky pouze FM Kubu (nepočítáme-li Vladimíra Škáru, který zatím nastoupil pouze jednou). Bylo jasné, že bude rozhodovat každičká půlka ...

Aktualizováno Neděle, 11 Únor 2018 20:11
 
2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Leden 2018 06:15
Sokol Tábor -  TJ Spartak Vlašim

vítězství v pravý čas!

Situace našeho A-týmu nebyla před 7.kolem záviděníhodná, ke všemu nás čekal momentální lídtr tabulky TJ Vlašim. Přesto jsme chtěli zabojovat a získat životně důležité tři body. Dopomoci k výhře měl i poprvé v sezóně nastupující Jirka Blažek. Velkou neznámou byla pro nás sestava soupeře, přijedou "esa", či nepřijedou? Nakonec soupeři dorazili bez IM Jiřího Rýdla a FM Tomáše Vojty, kteří byli zaneprázdněni jinými povinnostmi.To bylo sice jisté plus pro nás, ale sestava Vlašimi je i tak poměrně slušně "nabita" ... Jaký byl tedy průběh zápasu?

Aktualizováno Pondělí, 29 Leden 2018 18:40
 
2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 18 Březen 2018 19:13
Výhra v hodině dvanácté!

Eurovia Praha - Sokol Tábor   3 - 5

Dnes jsme si udělali výlet do Lysé nad Labem, kde má hrací místnost náš soupeř - tým Eurovia Praha. Pro nás jeden z dalších "zápasů roku". Jedině výhra nás mohla uspokojit v našich záchranářských pracech. Zápas jsme nakonec zvládli, i když se to neobešlo bez klasických infarktových stavů ... :-) Tedy lets go!

Aktualizováno Neděle, 18 Březen 2018 19:38
 
1. a 2. liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 04 Březen 2018 18:25
Jihočeské ligové týmy balancují na hraně

Přiznám se, že k článku o zápasu 2.České ligy Sokol Tábor - Sokol Kolín jsem se počátkem minulého týdne nedostal, potom už se mi do něho nechtělo. Dnes jsem byl účastníkem (tragickým) dalšího ligového zápasu, konkrétně TJ Pankrác - QCC ČB. Vezmu to tedy "z jedné vody načisto".

Sokol Tábor - Sokol Kolín   3 - 5

Důležitý zápas jsme nezvládli, Kolínští přijeli do Tábora s cílem poprat se o poslední šanci na záchranu, my bychom v případě výhry mohli už už slavit. Nestalo se, po velmi nadějném průběhu jsme odešli poraženi. Při krátkém proslovu jsem před zápasem prohlásil mimo jiné: " Ať zvítězí ten lepší". Vedle stojící IM Pavel Jírovský se pousmál a dodal:" Nebo ten šťastnější". :-) Nakonec byli soupeři šťastnější, ale i o "fous" lepší.

Aktualizováno Neděle, 04 Březen 2018 19:03
 
Oddílový přebor 2017
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Čtvrtek, 21 Prosinec 2017 15:20
Oddílový přebor 2017

(aktualizace 12.února,12:00)

Přeborníkem oddílu Milan Borkovec


Oddílový přebor pro rok 2017 byl ukončen minulý čtvrtek posledním duelem mezi Martinem Novákem a Pavlem Procházkou. Favorit zvítězil 2-0, čímž si zajistil třetí místo v turnaji.

Co se týká oddílu, tak přeborníkem je Milan Borkovec, stříbro si odnáší Luděk Meszáros a bronz "schytal" Lojza Bartoš :-)

Konečná tabulka níže:
Aktualizováno Pondělí, 12 Únor 2018 12:22
 
2.JČ divize
Napsal uživatel Lubos Otradovec   
Neděle, 04 Únor 2018 13:08
Spartak Kaplice - Sokol Tábor C   4 1/2 - 3 1/2

doposud suverénní C tým překvapivě poražen!

1.kolo ve skupině o postup je (ne)úspěšně za námi, kdy jsme vyrazili do dalekých Kaplic. Soupeř, ačkoliv je v poslední v tabulce, nám ukázal, že není slabých soupeřů. Inu, jak to tedy bylo.

Aktualizováno Neděle, 04 Únor 2018 13:18
 
1.liga a 1.divize
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 22 Leden 2018 19:45
Černá neděle v týmových soutěžích

Tento víkend (20-21. ledna) se do kroniky táborského (jihočeského - z pohledu 1.ČL) šachu nezapíše zlatým písmem. Slovy ... nula bodů! Jak QCC ČB tak i Sokol Tábor B odešli poraženi. Zatímco u budějovických jde o nepříjemnost, ale nikoliv o fatální záležitost, u našeho Béčka je zřejmě "vymalováno".  Zde je stručný přehled víkendového dění.

Aktualizováno Pondělí, 22 Leden 2018 20:32
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Další > Konec >>

Strana 2 z 7

Najděte nejlepší tah