Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníLetní sezóna
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 01 Červenec 2017 06:33
Prázdninový "rozvrh hodin"

Jelikož byly na nedávné došachné odhlasovány šachové pátky o prázdninách a jelikož se prázdniny blíží, přikládám jednoduchý klubový rozvrh letošního léta.

alt

Krásné léto Všem a mějte se fajn
Mian Borkovec
 
Ferra 2017
Napsal uživatel Václav Hašek, Milan Borkovec   
Pondělí, 27 Únor 2017 07:14
Ferrův memoriál 2017 ukončen!

Vítězem Milan Borkovec! (30.června)


Včera byl ukončen letošní ročník Ferrova memoriálu. Vítězem se stal už dříve Milan Borkovec ziskem 11 bodů z 12 partií. O druhém až čtvrtém místě musel nakonec rozhodnout rozhodčí  pan Václav Hašek, když mi zaslal výslednou tabulku s vypočteným pomocným hodnocením. Stříbrnou medaili nakonec získává Lojza Bartoš, bronz Jarda Odehnal a "brambora" zůstala v rukou Luďkovi Meszárosovi, všichni získali 9 1/2 bodu.

Další pořadí je v přiložené tabulce.

Tož vítězům gratulujeme a těším se nashledanou u dalšího podobného turnaje!

Aktualizováno Pátek, 30 Červen 2017 14:51
 
Letní sezóna
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Středa, 28 Červen 2017 14:37
Těžké boje proti velmistrovi Igoru Naumkinovi

Jak jsem avízoval v posledním článku, dnes se podíváme ve videokomentáři na velmi zajímavou partii Jindra Zapletal - GM Igor Naumkin. K tomuto rozboru bude přidán bonus ve formě další partie GM Igor Naumkin - Zdeněk Vybíral. Uvidíte, že velmistr měl v obou partiích namále, a to doost :-). Ovšem nechval dne před večerem ... silou svého ela se mu podařilo z těchto partií vyždímat oba body.

Let´s go !!!

Aktualizováno Středa, 28 Červen 2017 14:42
 
Letní sezóna
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 26 Červen 2017 09:49
Friedrich Samisch, Jindra Zapletal a Milan Borkovec

Mají něco společného? :-)

Jako správce a "udržovatel" našeho šachového webu už delší dobu přemýšlím, jak oživit letošní "okurkovou" sezónu. Nakonec jsem se rozhdodl, že bych se pokusil o 4-5 pět přednášek stylem videokomentáře, se kterými jsem začal během letošní ligové sezóny. Jen témata mě ne a ne napadnout. Minulý pátek mi však náhoda (či to nebyla náhoda? :-) ) přihrála do ruky téma č.1 - viz. nadpis článku ... Čtenář asi stále nechápe ... nevadí, vysvětlím :-)

Nedávno jsem se rozhodl pustit se do řádné analytické práce nad skvělou knihou Davida Bronštejna - Mezinárodní turnaj velmistrů (zhruba po 25 letech, co mám knihu v knihovně). Vzhledem k tomu, že je tam 210 partií a nejsem žádný profík, bude to krásná práce tak na dva roky. No a v pátek dopoledne přišla na řadu skvělá partie 2.kola Geller - Euwe. Myslím, že každý šachista, který se jen trochu vážně šachem zabývá, ji bude znát. Soupeři v této partii rozehráli samischův systém nimcovičovy indické hry. Vznikla z toho nádherná partie, kterou pátý mistr světa ve velkém stylu vyhrál. Samotný systém mě zaujal natolik, že jsem pak rozebíral další a další instruktivní partie na toto téma.

Takže souvislost GM Friedricha Samische a mojí maličkosti už by měla být zřejmá, ale jak do toho zapadá Jindra Zapletal?

Aktualizováno Pondělí, 26 Červen 2017 12:39
 
Turnaje na Jihu Čech
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pátek, 23 Červen 2017 05:17
Kluci v akci!

aneb Šachový festival se rozjel ...

Ne nebojte se, nezbláznil jsme se a nebudu zde propagovat vaření a různé kulinářské zážitky, to jen po čase vstoupili Táboráci do šachových bojů! Příznivci šachu na Jihu Čech jistě ví, že včera se roztočila kola tří turnajů v Českých Budějovicích. Hlavní turnaj o GM normu, Fide Open a "národní" open JU. Nebudu se zde rozepisovat o podrobnostech, vše potřebné najdete na stránkách klubu QCC ČB, zmíním se pouze a našich želízcích v ohni ...

Turnaje se účastní čtyři Táboráci, paradoxně členem našeho oddílu je pouze ten, co žije momentálně nejdále od našeho města :-) Takže, vezměme to dle startovní listiny:

Aktualizováno Pátek, 23 Červen 2017 06:44
 
Přátelské utkání
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Květen 2017 14:34
Schachclub Bayerwald - QCC České Budějovice    96 : 72

Turnaj - zápas 24-členných týmů dopadl jednoznačně ve prospěch Němců

(aktualizace 30.května - viz web www.qcc.cz)


Zhruba před měsícem jsme byli osloveni (Zdeněk Vybíral a Milan Borkovec) Jirkou Havlíčkem z Českých Budějovic, zda-li bychom se chtěli zúčastnit přátelského zápasu-turnaje v rámci vznikajícího partnerství měst či klubů QCC české Budějovice a Bayerische Eisenstein. Souhlasili jsme ihned, takže tuto sobotu 27.května jsme se vydali z Tábora do zmíněného městečka Bayerische Eisenstein, které se nachází hned za hranicemi za Železnou Rudou. Asi po pěti minutách po zaparkování dorazil bus z Českých Budějovic z početnou výpravou šachistů. Zápas-turnaj tak mohl začít.

Aktualizováno Úterý, 30 Květen 2017 12:53
 
Smíchovský soudek 2017
Napsal uživatel Aleš Růžička   
Středa, 24 Květen 2017 20:59
Původně jsem neměl vůbec v plánu nějaký článek sepisovat, ovšem po kladných reakcích na náš výkon a též článku od Milana Borkovce
se pokusím čtenářům našeho webu maličko přiblížit atmosféru a průběh tohoto bleskového turnaje družstev.
Aktualizováno Středa, 24 Květen 2017 21:03
 
Turnaje
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 23 Květen 2017 07:13
Pro pár dolarů navíc a jeden soudek k tomu!

Smíchovský soudek a Infinity Chess

Tento víkend "ležel" můj pc nečinně v "kumbále", příčinou bylo malování celého našeho bytu. Musím říci, že následné dvoudenní uklízení mě zničilo několikanásiobně více, než moje letošní partie s GM Jansou :-))). Dnes se tedy vracím "plně vyzbrojen" s vyluxovaným a "zbrusu novým pc" (resp. se sám divím, že nyní vypadá jako nový :-))) ).Tento víkend proběhly dvě šachové akce, ve kterých se účastnili naši oddíloví kolegové, resp. jedna akce proběhla, druhá, dlouhodobá, skončila v sobotu.A protože v obou turnajích dosáhli naši zástupci vynikajích výsledků, pojďme se na tyto akce podívat zblízka.Nejdříve jdeme na "čerstvé" info ze Smíchova a poté se vrátíme k tzv. freestylu (viz. předchozí články).

Aktualizováno Úterý, 23 Květen 2017 07:30
 
Open KV
Napsal uživatel Luděk Meszáros a Milan Borkovec   
Středa, 10 Květen 2017 13:24
Úspěch Luďka Meszárose

ukázky z partií


Jak jsem slíbil, vracím se dnes k další nedávné šachové akci, která se konala v Karlových Varech. V tomto krásném lázeňském městě proběhl 8-kolový Open, ve kterém zazářil i náš oddílový kolega Luděk Meszáros. Protože mi Luděk půjčil všechny dostupné bulletiny jednotlivých kol, mohu se s Vámi nyní podělit o zajímavé fragmenty, které vedly k celkovému úspěchu. Že byl Luděk v laufu svědčí i to, že v prakticky každém čísle bulletinu měl diagram (a to jak v případě výhry, tak i prohry :-) ). Jdeme na to.

Dnes je vše pro změnu v přiloženém wordovském souboru, "obvyklý" článek mi nechtěl redakční systém "vzít" pro přílišný počet diagramů !?

Příjemnou zábavu přeje Luděk Meszáros a Milan Borkovec


Ludek Meszáros fragmenty


Aktualizováno Středa, 10 Květen 2017 13:24
 
Probíhající turnaje
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 08 Květen 2017 08:02
Koník v Ostravě doskákal a freestylisté v plné "pařbě"

Pozorný čtenář našeho webu ví, že v průběhu posledních dnů sledujeme několik akcí, kterých se účastnili naši hráči (resp. hráči bydlící v Táboře, ne nutně hrající za náš klub). O úspěchu Luďka Meszárose píšu v jiném článku (mimochodem mám od něho bulletiny z turnaje, takže jistě budou i partiové ukázky). Včera v Ostravě bylo ukončeno MČR mužů a žen v klasickém šachu, zde jsme měli želízko v podobě Zdeňka Vybírala, no a v neposlední řadě probíhá dlouhodobý turnaj v Advanced šachu čili freestylu, kde máme tým EtaoinShrdlu (Zdeněk a Patrik).

Aktualizováno Pondělí, 08 Květen 2017 08:22
 
Luděk na bedně !!!
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 02 Květen 2017 07:50
Open Karlovy Vary a MČR

Luděk Meszáros na třetím místě!

(+ aktualizace .. Rapid Týn nad Vltavou)

Vynikajícího úspěchu dosáhl náš oddílový kolega Luděk Meszáros, když na turnaji v Karlových Varech obsadil třetí místo !!! Velká gratulace !!! V závěrečném kole sice Luděk nestačil na celkového vítěze FM Jiřího Soukupa, ale výsledky "kolem" dopadly nad očekávání a Luděk tak mohl slavit místo "na bedně". Díky skvělému předchozímu průběhu měl nejlepší pomocné hodnocení a to ho nakonec vyneslo na zmíněné třeí místo!

Aktualizováno Úterý, 02 Květen 2017 09:26
 
Open KV
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 30 Duben 2017 07:32
Open Karlovy Vary 2017

aneb Luděk Meszáros v akci!

+ další aktualizace ...

Za dnešní článek mohou čtenáři poděkovat našemu kolegovi Pepovi Mindlovi, který mě upozornil na to, že za prvé se hraje Open v Karlových Varech, za druhé tam bojuje náš další kolega Luděk Meszáros a .... za třetí je Luděk po pátém kole v samostatném vedení se ziskem 4,5/5 !!! Skvělý dosavadní výsledek! Zpětně si uvědomuji, že když jsem ve čtvrtek vkročil do klubu, abych pokračoval ve Ferrově memoriálu, tak jsem studoval rozpis turnaje na nástěnce a tam bylo Luďkovou rukou připsáno ..."Omlouvám se z kola, KV lázně" ...

Aktualizováno Neděle, 30 Duben 2017 07:37
 
Advanced Chess
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Čtvrtek, 27 Duben 2017 15:52
Ultimate Infinity Chess Challenge 2017

Turnaj je v plném proudu, hráči mají za sebou první čtyři kola! A již můžeme vyvozovat některé závěry.Pojďme se tedy podívat na to, jaká je celková situace, jak si vedou naši zástupci a jak bude zřejmě turnaj probíhat. Včera jsem také poprvé měl umožněn přímý vstup do "hrací místnosti", takže jsem viděl z klidu domova a  s bílým vínkem v ruce 4.kolo.

Nejdříve k celkové situaci. V čele je 18-členná skupina se ziskem 2,5/4, v této skupině je na skvělém třetím místě i náš tým EtaoinShrdlu (GM Zdeněk Straka a Patrik Schoupal). Následuje 45-členná skupina hráčů majících 50%, tedy 2/4. Potom 9 týmů se ziskem 1,5/4. Zbytek, celkem 6 hráčů, má bod§ méně, ale ty dle mého skromného dhadu odpadnou. Už nyní totiž vynechali nějaké to kolo ... Náš druhý zástupce Biertrinker (GM Jan Židů) je ve skupině jedna a půl bodových.

Aktualizováno Pátek, 28 Duben 2017 08:00
 
Infinity Chess
Napsal uživatel Milan Borkovec a Zdeněk Straka   
Středa, 10 Květen 2017 06:18
Infinity Chess Challenge 2017

Dnes tu máme první slíbenou ukázku z probíhajícího turnaje ve freestylu, který má za sebou už 13.kol. Včera se tým EtaoinShrdlu snažil bílými prorazit hradby centaura jménem Akhtar (Cryptic Heroes, elo 2479). I přes to, že náš tým stál po celou partii lépe, hradby se ukázaly příliš pevné. Zatímco včera šlo o typickou ukázku počítačového šachu (bílý se vůbec neznervózňoval tím, že má "spící" královské křídlo a sebral si centrálního pěšce), v sobotu šlo naopak o ukázku "lidské" hry. Černý si neopatrně sebral pěšce na g2 v ostré variantě dámského gambitu a byl za to krutě potrestán! O této partii se píše i v následujícím článku ... http://www.infinitychess.com/Page/Public/Article/DefaultArticle.aspx?id=313.

Aktualizováno Středa, 10 Květen 2017 06:26
 
Ferra 2017
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pátek, 05 Květen 2017 08:25
Ferrův memoriál 2017

Partie

Včera (jak jsem psal v hlavním článku věnovaném turnaji) byly na pořadu dne dohrávky a byly sehrány vcelku instruktivní partie, kde se objevily takové aspekty šachové strategie, jako pozice s izolovanym pěšcem, káll zadrženy v centru, oběť kvality za iniciativu, slabá, silná pole, střelec "king na b2" provrtávajici pozici skrz naskrz atd. Po shlédnuti těchto partií jsem se rozhodl, že dám na web nikoli fragmenty, nýbrž celé partie pro lepší vhled ...

Aktualizováno Pátek, 05 Květen 2017 08:36
 
Turnaje
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 01 Květen 2017 08:01
Víkend šachem nabitý

Open Karlovy Vary vrcholí a Luděk Meszáros bojuje o celkové vítězství!


Čtenář webu ví, že máme "rozkoukány" tři významné akce, kterých se účastní naši hráči. A to na úrovni oddílu (Luděk Meszáros), na úrovni kraje (Zdeněk Vybíral, "Táborák" a zároveň člen QCC ČB) a i na úrovni ČR (Patrik Schoupal a Zdeněk Straka). Jdeme se tedy podívat, co se událo včera. A začneme událostí, která dnes vrcholí závěrečným kolem.

Aktualizováno Pondělí, 01 Květen 2017 08:03
 
Ostravský koník 2017
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 29 Duben 2017 07:25
MČR můžů a žen, Ostrava 29.4 - 7.5. 2017

aneb Zdeněk Vybíral v akci!

Soutěže družstev dávno skončily, zdálo by se, že nebude o čem psát :-). Přesto příznivci Tábosrkého šachu nemají čas "zahálet". Za prvé tu máme Ferrův memoriál, který je samozřejmě lokálního významu, za druhé je tu právě probíhající Advanced Chess, což je spíše taková zajímavá "vědecká studie" o tom, zda-li je lepší samotný stroj, či stroj usměrňovaný člověkem no a za třetí ... startuje dnes v Ostravě nejvýznamnější akce ŠSČR, tedy Otevřené Mistrovství republiky můžů a žen v klasickém šachu!

Aktualizováno Sobota, 29 Duben 2017 07:30
 
Advance chess
Napsal uživatel Milan Borkovec a Zdeněk Straka   
Neděle, 23 Duben 2017 08:11
Ultimate - Infinity chess Challenge 2017 zahájen!

aneb GM Zdeněk Straka v akci!

Šachoví příznivci jistě pečlivě sledují náš nejznámější šachový web www.nss.cz, kde jsou vždy uveřejněny právě probíhající turnaje všude po světě. Ale o turnaji, který začal včera a skončí 21.května 2017 tam nenajdete ani zmínku. Přesto o něm dnes píšu a budu se k němu průběžně vracet se zajímavostmi, partiemi, "klepy" atd. Veškeré informace o tomto turnaji najdete na této adrese: http://www.infinitychess.com/Default.aspx

Nyní tedy stručně, o co vlastně jde. Jde o otevřený trunaj, pro hráče, dvojice či celé týmy, než bych opsal všechny pravidla a podmínky, tak vše podstatné najdete zde: http://www.infinitychess.com/Page/Public/Article/DefaultArticle.aspx?id=297

Důležité je to, že před turnajem zaškrtnete, v jakém módu vlastně budete hrát. Jestli Engine (tedy bude za Vás hrát pouze počítač - je nutné nahlásit o jaký program půjde), nebo tzv. Kentaur (můžete používat cokoli, tedy vlastní hlavu, enginy, knihy, rady kartářky, odezírat tahy z hvězdné oblohy a já nevím co ještě :-) ).

Cenový fond je poměrně lákavý, 20 000 USD, přičemž vítěz "shrábne" 6 000 USD.
Turnaj můžete sledovat naživo i Vy jakožto "HOST", když si stáhnete aplikaci Infinity chess a registrujete se tam. Pak sledujete partie jakožto host.

Aktualizováno Neděle, 23 Duben 2017 21:21
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 2 z 3

Najděte nejlepší tah