Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníTurnaj Planá nad Lužnicí
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 16 Duben 2017 12:08

V Plané nad Lužnicí vítězí sokolové

Luděk Meszáros a Pavel Procházka!

V Hotelu Lužnice před chvilkou skončili dva turnaje KOTNOV a LUŽNICE. A pro náš klub Sokol Tábor výtečně, protože se oba turnaje staly kořistí našich hráčů. Opět jdeme hezky popořádku. Závěrečné kolo je vždy připsáno pod starším textem!KOTNOV

Poté co jsem vkročil do hracího sálu, vidím na výsledkové tabuli, že mladičký David Hák opět zabodoval a dostal se tak do čelní skupiny hráčů! Lojza Bartoš má pěšce méně s Radkem Matějkou a pozici vidím jako bezvýchodnou. To se také záhy potvrdilo, Lojza jen žehral, že v průběhu prostě přehlédl pěšce a ten nakonec rozhodl. V průběhu mé krátké návštěvy skončil také hlavní favorit Luděk Meszáros. Pozici, kterou jsem viděl, jsem považoval za vyhranou pro Luďka, ale domácí krátká analýza ukázala, že situace mohla být ještě velmi složitá (viz. diagram). Soupeř však včasové tísni pochybil a Luděk zapsal důležitý bod. Na třetí šachovnici měl lepší věžovku Stanislav Juříček, nyní doma vidím, že patrně výhodu uplatnil ...

Takže jak po šestém kole?

Radek Matějka a Luděk Meszáros si to jednoznačně rozdají o celkové vítězství, oba mají 5,5/6 a nemohou být už dostiženi. Boj o bronz bude velmi napínavý! Stanislav Juříček a David Hák mají 4/6, ale oba budou čelit vedoucím borcům, kteří jistě nebudou chtít prohrát!Takže radovat se mohou eventuelně "třiapůlbodoví", mezi nimi je i náš sokolík Lojza Bartoš ...

Odpoledne bude tedy velmi zajímavé !!!

Slíbený diagram, už č.6, partie Macho - Meszáros, černý na tahu. Poslední tah bílého byl Dd1-e2 ... Co Vy na to ?

alt

7.kolo

Tentokrát přicházíme do sálu s Milanem Hrubým, abychom právě včas shlédli finále! Zjišťujeme, že partie Stanislav Juříček - Radek Matějka už skončila velmistrovskou remízou. Radek měl zřejmě z Vsetínské legendy respekt a tak pozici "nehrotil", soupeř evidentně také ne.

Na ostatních stolech se bojovalo do vyčerpání všech možností. Lojza Bartoš stál velmi pěkně s Ondřejem Hlaváčkem, ukořistil pěšce a po chybě soupeře mohl získat malou taktikou i druhého. To ovšem neviděl, propásl i další možnosti a nakonec byla partie dána za remízu už v pozici, kde by se musel Lojza "sakra" namáhat na polovinu bodu ...

Diagram č.7, Bartoš - Hlaváček, černý právě zahrál Dc8-c7. Jak by jste bílými pokračovali?

alt

Vrcholem turnaje byla partie Meszáros - Hák. Objektivně je nutno říci, že Luděk stál totálně na výhru (aspoň co jsme přišli), David měl i časovou tíseň. S minutou na hodinách proti cca 10 min však David dřel, bojoval, kladl nástrahy a nakonec vznikla koncovka, kde sice Luděk asi stál stále na výhru, ale byla to otázka ...!? Ovšem poslední chyba prohrává a té se definitivně dopustil David. Luděk Meszáros (Sokol Tábor) tak zapsal cenné vítězství a tím i vítězství v turnaji a zároveň první cenu ve výši 4 000 Kč.

Diagram č.8, partie Meszáros - Hák, černý na tahu. Zde si ovšem nejsem úplně jistý, zda-li pozice stála přesně takhle, myslím, že ano. Každopádně na dokreslení celé situace ... Otázku tedy nedávám žádnou :-)

alt

GRATULUJEME !!!

Stříbrnou medaili a 1 800 Kč pobral Radek Matějka (ŠAchklub Písek), na bronz nakonec dosáhl zkušený Stanislav Juříček (Zbrojovka Vsetín). Všem gratulace!

LUŽNICE

Zde se situace velmi zamotala!!! Doposud suverénní Bořivoj Kronowetter neustál černé figury a prohrál s Radoslavem Wilkem (POLSKO), Špílmachr Pavel Procházka finišuje "ostošest". I když koncovka se mi zdála, že by ji měl na výhru hrát spíše soupeř, nyní doma vidím výsledek opačný !!! Takže ...

Do čela se dostal Pavel Procházka, za ním pak v závěsu Radoslav Wilk a Bořivoj Kronowetter, všichni 4,5/6. Rudolf Novák a Matěj Tajovský pak v "závěsu" se 4/6.

Je "zaděláno" na neméně zajímavé odpoledne jako v hlavním turnaji ...

7.kolo

V "B" turnaji zjišťujeme po příchodu do hracího sálu, že Bořivoj Kronowetter už vyhrál, takže je jasné, že Spielmacher čili Pavel Procházka musí vyhrát, chce-li si odnést palmu vítězství a první cenu!

Mimochodem v kole minulém skutečně stál v koncovce dost podezřele a na můj dotaz, jak to vyhrál, Pavel odpověděl, že soupeř přehlédl pěšce, poté mu Pavel nabízel remízu, soupeř odmítl a hrál násilně na výhru. "Prochy" tak mohl slavit po cca 3,5 hodinách hry a 100 tazích výhru!

Nyní v kole sedmém je v zcela nejasné pozici obehrán o pěšce a brání tak jezdcovou koncovku s pěšcem méně. Zatímco se věnujeme partii Meszáros - Hák, Pavel pozici komplikuje jak to jen jde, "házím" na pozici tu a tam "očko", ale i přes veškerou snahu se mi zdá, že bílý (Pavel) bude pozici těžko hájit. Pak se soustředíme na finiš a Davida Háka. A výsledek ...? Pavel Procházka vítězí v partii a v celém turnaji !!! :-) Podle slov Pavla se soupeř spletl a vlastně mu výhru daroval. Ovšem jak se říká, historie se neptá, takže opět ...

GRATULUJEME !!!

Vítězí tedy Pavel Procházka (Sokol Tábor) se ziskem 5,5/7. Stříbro bere Bořivoj Kronowetter (DDM Symfonie Poděbrady), též 5,5/7 a bronz nakonec Matěj Tajovský (SK Duras BVK) s výsledkem 5/7. Opět gratulace!

Tož ode mne vše, hezké pondělí velikonoční a u videokomentáře se těším nashlednaou!
Milan Borkovec

P.S. - Myslím, že tak do středy máte čas na "provětrání" svých šedých buněk mozkových, pak se pokusím ve videu přiblížit, co se vlastně v těch 8 diagramech stalo, či se mohlo nebo mělo stát :-)))
Aktualizováno Neděle, 16 Duben 2017 18:18
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah