Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníProbíhající turnaje
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 08 Květen 2017 08:02
Koník v Ostravě doskákal a freestylisté v plné "pařbě"

Pozorný čtenář našeho webu ví, že v průběhu posledních dnů sledujeme několik akcí, kterých se účastnili naši hráči (resp. hráči bydlící v Táboře, ne nutně hrající za náš klub). O úspěchu Luďka Meszárose píšu v jiném článku (mimochodem mám od něho bulletiny z turnaje, takže jistě budou i partiové ukázky). Včera v Ostravě bylo ukončeno MČR mužů a žen v klasickém šachu, zde jsme měli želízko v podobě Zdeňka Vybírala, no a v neposlední řadě probíhá dlouhodobý turnaj v Advanced šachu čili freestylu, kde máme tým EtaoinShrdlu (Zdeněk a Patrik).


Dnes si tedy shrneme, co se událo od našeho posledního komentáře. Chystám se také uvést samostatný článek s partiovými ukázkami ze všech tří akcí, ale jistě uznáte, že napsat článek je časově neporovnatelné s výběrem, analýzou (aspoň krátkou) a publikováním fragmentů či celých partií. Takže ukázky budou někdy v průběhu příštího týdne ...

MČR mužů a žen - Ostrava 2017

Opakovat výsledky by bylo nošením dříví do lesa, věřím, že většina šachistlů, kteří turnaj sledovali, ví jak vše dopadlo. Takže stručně výsledky zde: http://chess-results.com/tnr278460.aspx?lan=5&art=1&rd=9&wi=821

Včera mě zaujaly první dva souboje. GM David Navara prokazoval, že karlovarskou strukturu a Botvinnika má řádně prostudovaného (či i Kasparova) a neponechal nic náhodě, GM Jiří Štoček měl přetěžkou úloho "probít železného" GM Zbyňka Hráčka. Zde kosa narazila na kámen, bílý nebojácně zaútočil a rozbil obranné valy černého. O titulu tak bylo rozhodnuto. GM Navara zvítězil naprosto zaslouženě a dle očekávání, i když letos neprokázal až takový odstup od ostatního "pelotonu". I když ... bod náskoku před druhým ... :-)

Nakonec tak proklouzl na stříbrnou pozici GM Zbyněk Hráček a bronz zbyl na GM Jiřího Štočka.

V přeboru žen se mistryní ČR stala WIM Kristýna Havlíková, celkově na 28. místě a se ziskem 4,5/9.

Zdeňkovi Vybíralovi se příliš nedařilo, skončil nakonec s výsledkem 3/9 na 52.místě celkového pořadí. Menší náplastí bude včerejší závěrečná remíza s IM Pavlem Vávrou. O náročnosti turnaje svědčí jistě i to, že prý mu soupeř regulérně dvakrát u partie usnul :-). Pokusím se se Zdeňkem domluvit na článku, ve kterém by nám popsal bezprostřední dojmy z této vrcholné akce našeho šachu.

Nejsem závistivý, ale zde čestně přiznávám, že Zdeňkovi závidím účast. Mě to zatím nikdy časově nevyšlo, ale příští rok snad už .... :-)

Infinity Chess Challenge 2017

Nyní ze soudku č.2 - tedy freestyle chess ... :-) Jak víte, jde o úplně jinou formu šachu, tedy formu, kde můžete během hry používat, co Vás napadne. Zhruba 80 týmů (nyní už méně) bojuje už od 22 dubna o čest a slávu a v neposlední řadě (možná v první řadě :-) ) o velmi zajímavý cenový fond.

Jde o turnaj na 21 kol (původně mělo být kol 22, ale hned první kolo bylo zrušeno kvůli technickým problémům), hracími dny jsou út, st a poté pá, so, ne ...

Turnaj je v plném proudu,včera hráči sehráli jž dvanáctou partii. O vyrovnanosti pole svědčí, že rezultativních partií je jako šafránu, v každém kole tak 4-5 maximálně. Na předních šachovnicích ještě méně, takže každá výhra je vyvážena zlatem.

A k naší velké radosti se dočkali i naši borci GM Zdeněk Straka a Patrik Schoupal! V sobotu sehráli velmi pěknou partii ( mohu říct, že i poměrně "lidskou", určitě si ji budete moci prohlédnout"). Zatím jako stručnou a výstižnou charakteristiku partie uvádím poznámku Zdeňka Straky ..." Po této chybě se dostaly ke slovu naše stroje, které soupeře rozcupovaly jako prase pytel" :-).

Tím se náš tým dostal opět do boje o čelo, momentálně je na 2.-5. místě, dle pomocného hodnocení na místě 4. Opět poznámka mistra: " Pomocné hodnocení je tak těsné, že stačí zafoukat vánek někde u hajzlíku [(pozn. překl: čili na zadních šachovnicích :-)], aby se pořadí prohodilo."

Dnes hráči relaxují a větrají, zítra zasednou ve 20:00 k dalšímu, již 13.kolu! Držte palce!

Pěkný sváteční den
Milan BorkovecAktualizováno Pondělí, 08 Květen 2017 08:22
 

Komentáře  

 
#1 sachy 2017-05-08 13:47
Chtěl bych vyzdvihnout pěknou kombinaci Zdeňka Vybírala v 2. kole. Ta bude určitě v některé příští učebnici taktiky. Jinak se mi zdá, že Zdeněk neumí hrát šachy se ženami (v jeho konkrétním případě s dívkami). Jeho výsledek z loňska a v tomto roce Ostravského koníka je nedobrý. Každý zkušený hráč ví, že v kritickém momentě v časové tísni musí pod stolem položit svoji ruku na koleno soupeřky. Ona pak zjihne a povolí. Přitom to není nic proti pravidlům, tam se o tom nic nepíše. Tak Zdeňku, příští rok to bude o ty 2 body lepší.
Zdraví
Pepa M.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah