Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníPřátelské utkání
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Květen 2017 14:34
Schachclub Bayerwald - QCC České Budějovice    96 : 72

Turnaj - zápas 24-členných týmů dopadl jednoznačně ve prospěch Němců

(aktualizace 30.května - viz web www.qcc.cz)


Zhruba před měsícem jsme byli osloveni (Zdeněk Vybíral a Milan Borkovec) Jirkou Havlíčkem z Českých Budějovic, zda-li bychom se chtěli zúčastnit přátelského zápasu-turnaje v rámci vznikajícího partnerství měst či klubů QCC české Budějovice a Bayerische Eisenstein. Souhlasili jsme ihned, takže tuto sobotu 27.května jsme se vydali z Tábora do zmíněného městečka Bayerische Eisenstein, které se nachází hned za hranicemi za Železnou Rudou. Asi po pěti minutách po zaparkování dorazil bus z Českých Budějovic z početnou výpravou šachistů. Zápas-turnaj tak mohl začít.

Nejdříve pár slov k tomu, jak vlastně tato akce vznikla. Za německý klub Schachclub Bayerwald hostuje nám známý IM Ivan Hausner, dále mladící Honza Miesbauer a Jakub Stinka (ti také v zápase hráli za soupeřící tým). IM Hausner oslovil členy týmu QCC ČB, kde se nápad setkal kladnou odezvou. Výsledkem tedy bylo to, že my i soupeři jsme museli dát dohromady 24 šachistů. Tak se i stalo, takže v sobotu v cca 10 hodin dopoledne mohlo být přátelské utkání zahájeno proslovem předsedy místního šachového klubu.

Princip zápasu byl tento. Hrálo se na 7 kol tempem 2 x 20 minut, přičemž hráči z QCC ČB mohli mít za soupeře pouze hráče z týmu Byerische Eisenstein. Dvojice nasazoval počítač tzv. scheveningským systémem. Nutno říci, že to byla jistá slabina zápasu, ale je možné, že to bylo záměrně. Klíč nasazování jednotlivých dvojic jsme nepochopili do konce zápasu, ale to nebyl hlavní cíl duelu, šlo především o navaázání přatelství a partnerství těchto klubů.

V prvním kole měli všichni češi bílé figury, soupeři černé. V sudém kole tomu bylo naopak. V posledním, sedmém kole se barvy střídaly, 1.deska bílé, druhá deska černé atd...

alt
Čekání na úvod ...

Herní plán byl následující. První tři kola, poté následovala pozvánka na slavnostní oběd, kde nám k vynikajícímu jídlu hrála příjemná místní dechovka, po obědě pak zbývající čtyři kola. Výsledky jednotlivých partií se sčítaly, celkem tedy mohl tým nastřádat v sedmi kolech na 24 šachovnicích 7 x 24 bodů, čili 168 bodů.


alt
Naše přední šachovnice v hloubokém zamyšlení ... FM Petr Šimek a Zdeněk Vybíral

Co se týká výsledků, tak bohužel musím konstatovat, že nejsou nikde k nalezení. Zkoumal jsem stránky obou týmů, http://www.qcc.cz/  a  http://www.sc-bayerwald.de/39994.html a kde nic tu nic ... zatím. Věřím, že se snad někde něco objeví, když už k navázání kontaktů došlo :-) Vím, že fotografickou dokumentaci v průběhu turnaje prováděl pan Nagy, takže věřím, že tyto fotografie dokumentující atmosféru zápasu někde budou k vidění.

K celkovému výsledku tedy stručně. V zápase byli nakonec jednoznačně úspěšnější domácí, když zvítězili v poměru 96 : 72. Na předních šachovnicích jsme měli drtivou převahu my, co si vzpomínám, tak FM Petr Šimek 6 1/2 / 7 (remis pouze s IM Hausnerem), Zdeněk Vybíral 7 / 7, WGM Eliška Richtrová 6 1/2 / 7 (remis pouze s IM Hausnerem), Milan Borkovec 6 1/2 / 7, dál už nevím :-)))