Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

Přihlášení2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Leden 2018 06:15
Sokol Tábor -  TJ Spartak Vlašim

vítězství v pravý čas!

Situace našeho A-týmu nebyla před 7.kolem záviděníhodná, ke všemu nás čekal momentální lídtr tabulky TJ Vlašim. Přesto jsme chtěli zabojovat a získat životně důležité tři body. Dopomoci k výhře měl i poprvé v sezóně nastupující Jirka Blažek. Velkou neznámou byla pro nás sestava soupeře, přijedou "esa", či nepřijedou? Nakonec soupeři dorazili bez IM Jiřího Rýdla a FM Tomáše Vojty, kteří byli zaneprázdněni jinými povinnostmi.To bylo sice jisté plus pro nás, ale sestava Vlašimi je i tak poměrně slušně "nabita" ... Jaký byl tedy průběh zápasu?


Sokol Tábor TJ Spartak Vlašim
Borkovec Milan (Z) 2207F 1 - 0 2318F Mejzlík Ondřej (Z)
Zeman Matyáš (Z) 2210F ½ - ½ 2132F Pýchová Nela (H,Z)
Blažek Jiří (Z) 2201F ½ - ½ 2156F Hrdina Robin (Z)
Popelka Oldřich (H,Z) 2090F 1 - 0 2163F Zvára David (Z)
Růžička Aleš (Z) 2076F 1 - 0 2101F Hradecký Ivo
Ptáčník Pavel (H,Z) 2120F ½ - ½ 2012F Matějovský Ondřej
Mészáros Luděk 2108F ½ - ½ 1954F Vlková Anežka
Hrubý Milan 2027F ½ - ½ 1926F Vávra Stanislav
:

Poměrně dlouhou dobu se nic zásadního nedělo. Všech osm pozic se mi zdálo plus mínus v širokém rozmezí rovnováhy. Někdo měl plus, jiný mínus, ale jak píšu, zatím nic fatálního. Postupem času se mi začaly líbit pozice Jirky Blažka a Matyáše Zemana, naopak obavy vzbuzovala pozice Luďka Meszárose.Skóre se pak měnilo následovně.

3.šach: Jiří Blažek - Robin Hrdina. Jirka měl prostorovou převahu a obětoval dočasně na d5 svého koníka. Soupeř pak nezareagoval přesně a náš hráč získal jisté (zdálo se, že stabilní) plus. Stačil však jediný tah Df4? a hra se úplně vyrovnala. Následovala nabídka ke smíru a ta byla akceptována 1/2 - 1/2.

8.šach: Stanislav Vávra - Milan Hrubý. Hra čtyř jezdců, zpočátku vyrovnanaá hra. Postupně Milan "vytahal" jisté plus, obsadil f sloupec a zdálo se, že by mohl zatlačit na bod. Bílý však "zničehonic" objevil "hák" Jc8! a černému nezbylo, než se smířit s věčným šachem, remis, čili 1 - 1.

2.šach: Nela Pýchová - Matyáš Zeman. Matyáš též pozici "vymyslel" do výhody, poté však polevil a naopak se zdálo, že může mít problémy. Ale to byl zjevně můj neobjektivní pohled, doma při zadávání partií panu Šmajzrovi vidím, že odhad Matyáše byl OK. Pozice byla následně rovná a tak partie skončila spravedlivou remízou 1 1/2 - 1 1/2.

Mezihra: V "mezidobí" došlo k několika zásadním událostem. Předně Aleš Růžička začal stupňovat svoji výhodu a i přes neočekávaný obraný tah soupeře (Ve8!) tuto výhodu udržel a přetavil ji v materiální zisk jednoho pěšce, posléze dvou. Zde hrajeme jednoznačně na výhru! Na prní desce se hrál očekávaný caro-kann. Ve vyrovnané pozici soupeř zničehonic uklouzl a ztartil pěšce. Opět pozice hraná na zisk bodu! No a Olda Popelka manévroval a manévroval až obětoval korektně kvalitu a stál na výhru. Jenže zaúřadovala časová tíseň a rázem bylo kormdlo otočeno o 180 stupňů. Olda bojuje o holý život! Luděk stále hůře a hůře, nakonec se mu podařilo "uklouznout" aspoň do věžovky 3 na 4 na jednom křídle, šance na remis tedy držé. Bude to ještě napínavé ...

4.šach: David Zvára - Olda Popelka. Oblíbený drak, manévrování,dvojice bílých pěšců c3+d4. Korektní oběť kvality, poté chyba v čacsovce či dokonce až po ní. Caissa však včera stála pevně při nás. Olda dává jedovatý šach dámou na b7 a soupeř nic zlého netuše ustupuje na druhou řadu. Následuje předlouhý šach dámou na g2 .. bílá věž nedávno přesunutá na f1 je ztracena. Bílý musí okamžitě vzdát. Vedeme 2 1/2 - 1 1/2. Jednoznačně rozhodující partie zápasu. Dále už toiž v tu chvíli stojíme buď skvěle (Aleš a Milan) nebo na remízu (Luděk).

6.šach: Ondřej Matějovský - Pavel Ptáčník. Vcelku poklidná partie, která se mi zdála buď v rovnováze, či s mírnou převahou černého. soupeři manévrovali a manévrovali, Pavel si (myslím) stále udržoval jakousi herní iniciativu, pak však vzhledem ke stavu zápasu přijal remízu. Pozice už byla objektivně rovná, stav je 3 - 2.

5.šach: Aleš Růžička - Ivo Hradecký: Rozehrána myslím výměnná francie. Pozice zhruba v rovnováze. Poté však černý neopatrně připustil výměnu dam a volný sloupec v rukou bílého začal hrát důležitou roli.K zahození nebyl ani dlouhonohý střelec proti koníkovi.Aleš začal převahu stupňovat, získal pěšce, poté dva a pozoronou hrou dovedl partii k výhře. Vedeme 4 - 2! Nechci to zakřiknout, ale dnes už nám výhra neunikne.

7.šach: Luděk Meszáros - Anežka Vlková. Zahájení též drak, pozice zhruba rovná. Luděk se však po zahájení zamotal a vypadalo to dost bledě. Soupeřka asi mohla bílému "zatopit" více, nakonec se Luďkovi podařilo vyměnit pěšce dámského křídla a vznikla výše zmiňovaná věžovka 3 na 4 na jednom křídle. Zda-li byla pozice vyhraná, je otázka pro analýzu, každopádně se to černé nepodařilo a tak Luděk ubránil cennou remízu a my vítězíme! Stav 4 1/2 - 2 1/2.

1.šach: Milan Borkovec - FM Ondřej Mejzlík. Caro-kann, zpočátku mírné plus, poté vyrovnanná pozice. Osudným pro černého byl 25. tah. Černý ustoupil věží tak nešťastně, že přišel o pěšce, ještě s přechodem do koncovky. Poté šlo o to, jestli je bílý schopen pěšce uplatnit či ne. To se nakonec podařilo a tak je stav upraven na konečných 5 12/ - 2 1/2.

Důležité vítězství, vyhráno však samozřejmě není. Jen jsme se odlepili ode dna a je stále na nás, zda toho dokážeme využít či ne. Já věřím, že ano. Pro úplnost tabulka zde: http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1825


Mějte se fajn a hezký den
MIlan Borkovec

Aktualizováno Pondělí, 29 Leden 2018 18:40
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah