Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

Přihlášení2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 10 Duben 2018 05:47
Sokol Tábor - Šachklub Písek   5 1/2 - 2 1/2

Záchrana v pravé poledne

Kdo si pamatuje naší situaci na počátku roku 2018, zajisté nyní nevěřícně zírá :-). Ano, po pěti prohrách a beznadějně posledním místě se nakonec můžeme radovat ze záchrany a z krásného (vzhledem k vývoji) 6.místa! V neděli jsme hostili naše kolegy z nedalekého Šachklubu Písek. Matematika byla jasná, jak už jsem napsal kolegům v předzápasovém mailu. Výhra = jistota, remíza = obrovská pravděpodobnost záchrany (Jihlava by musela zdolat svého soupeře 7:1 a Kolín by musel porazit první Pankrác), prohra = povinné modlení týmu až do večera a v případě sestupu rituální sebevražda celého oddílu. Stylově, probodení králem. Mimochodem nepravděpodobná varianta při eventuelní remíze prakticky nastala, Kolín skutečně zvítězil (čímž se zachránil) a Jihlava hrála 7:1 ... jenže opačně, než by si přála :-).

No a navíc se nám podařilo zvítězit, čímž jsme "matematiku" nedopustili.

Pojďme se podívat na průběh závěrečného ligového zápasu. Opět nejdříve strohé výsledky:


Sokol Tábor ŠACHklub Písek
Borkovec Milan (Z) 2205F ½ - ½ 2334F Hausner Ivan (H,Z)
Zeman Matyáš (Z) 2162F 1 - 0 2261F Miesbauer Jan (Z)
Popelka Oldřich (H,Z) 2073F 1 - 0 2115F Stinka Jakub (Z)
Růžička Aleš (Z) 2091F 0 - 1 2079F Grill Roman (Z)
Ptáčník Pavel (H,Z) 2099F ½ - ½ 2090F Šlapák Zdeněk (C)
Mészáros Luděk 2127F 1 - 0 1942F Matějka Radek
Hrubý Milan 2031F ½ - ½ 2047F Fiala Jan
Brom Jiří (H) 2002F 1 - 0 1910F Hlavsa Filip
  :  

Jistotou před zápasem byla neúčast GM Jansy (extraliga) a FM Honzy Havlíka (mluvil jsme s ním v ČB). Dále bylo možno očekávat kohokoli a cokoli :-)

Jaký zvolit plán v takovém důležitém zápase? Je jasné, že hrát na osm remíz nejde. Pokud už, je třeba začít s mírovými rozhovory co možno nejdříve. Pokud bude nabídka přijata, dobře. Pokud ne, budeme muset bojovat.

Úvod zápasu "orámovali" dvě vemistrovské remízy. Pavel Ptáčník nabízí remis Zdeňkovi Šlapákovi a asi po půlhodině hry si podáváme ruce s IM Ivanem Hausnerem ... stav zápasu je nyní 1 - 1.

To vypadalo na poměrně brzký konec zápasu, jenže další remízová "vlašťovka" už neproletěla. Olda Popelka nabízí svému mladému soupeři remízu (Jakub Stinka), ten však chce hrát a odmítá. Je jasné, že musíme zkřížit zbraně.

Paradoxně první pozice, která se mi začala líbit, byla právě z partie Popelka - Stinka. Jakub patrně dočasně dal pěšce s tím, že si ho dobere později zpět, ukázalo se však, že to není vůbec snadné (esli to vůbec šlo!?) a Oldovi tak přebývá jeden pěšáček. Je už řadu let známo, že "s pěšcem více, vítězství vstříce" :-). Na osmé desce podle mého názoru začíná mít mírně navrch Jirka Brom v partii s Filipem Hlavsou. V prestižním soboji "mládeže" si Matyáš udržuje pěknou pozici, zvláště, když Honza Miesbauer nepkračoval v zahájení přesně. Luděk vypadá na mrtvou remízu, v ostatních partiích je zatím nejasno.

Nečekané rozuzlení má partie Radek Matějka - Luděk Meszáros. Vypadá to, že partie spěje nezadržitelně k remíze, když tu bílý povoluje přechod do pěšcové koncovky. Ta však není remízová, ale prohraná! Tím se ujímáme vedení 2 - 1 a zápas vypadá nadějně.

Poté se relativně dlouho skóre nemění, při rozhovoru s Milanem Hrubým na chodbě jsme trochu nervózní. Alešova pozice se nám přestává líbit a i když Jirka Brom, Matyáš Zeman a Olda Popelka stojí výborně, stát se může cokoli. Rádi bychom viděli "jistoty" :-)

Změnit skóre se rozhodl první Milan Hrubý. Ve skotské hře si asi udržoval malinkaté plus, Honza Fiala však ve správný moment "zapískal" k protihře tahem a7-a5! a Milan "pro jistotu" nabízí remis. Honza přijímá, vedení zůstává na naší straně 2 1/2 - 1 1/2.

Jakoby tento výsledek protrhl hráz. Za chvíli uplaťnuje svoji výhodu Jirka Brom a o několik minut později i Matyáš Zeman. Stav zápasu se tak upravuje na 4 1/2 - 1 1/2. Jistota záchrany je nyní 100% !!! Uffff, ale byly to nervy (myslím nyní celé jaro :-) ).

Teď už se hraje pouze o kosmetické úpravy, Olda Popelka pozorně uplatňuje svoji materiální převahu, to se mu nakonec podaří. Stav je 5 1/2 - 1 1/2 v náš prospěch.

Zbývá urputný souboj Romana Grill - Aleš Růžička. Aleš se zkouší z nepříjemné pozice vykroutit doporučenou nabídkou remízy :-), tu však už Roman logicky odmítá. Kolem třetí hodiny odpolední pak píšu do nedaleké Kozlovny zprávu, že "dochází ke zkoušce koncovky K+S+J vs K". Přichází Milanova odpověď, že za "zdržování" platí Aleš "trestné rundy" :-)))

Roman je ovšem s matovým vedením obeznámen, takže někdy kolem půl čtvrté a přesně ve 101.tahu dává mat. Zápasové skóre se tak uzavírá na 5 1/2 - 2 1/2 v náš prospěch.

Sezóna je za námi, úkol byl nakonec splněn :-). Nyní je vše velmi čerstvé, určitě se k právě proběhlé sezóně vrátím ve speciálním článku.

Mějte krásný týden
Milan Borkovec
Aktualizováno Čtvrtek, 03 Květen 2018 14:05
 

Komentáře  

 
#2 Milan Borkovec 2018-04-11 16:13
Zdravím též naše kolegy z Písku! Doufám, že nás nerozdělí a že si to příště zase rozdáme. Mějte se fajn.
Citovat
 
 
#1 Roman Grill 2018-04-10 11:48
Blahopreji souperum a kolegum k zachrane souteze a tesime se na sachove sarvatky v pristi sezone. Pokud nas los nerozdeli do ruznych skupin!!!
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah