Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníRůzné
Taktika
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 07 Listopad 2017 16:28
Tichý tah

Proč je tak těžké ho najít?

Inspirace k dnešnímu článku jsem načerpal v garážích mého nového zaměstnavatele :-). Přáatelé ví, že jsem měl cca 7 měsíční prázdniny, ty skončily a nyní tedy procházím různými vstupními školeními. Nastala otázka co se šachovým tréninkem, na který jsem měl v poslední době moře času a který mě velmi bavil (baví). Kdo jezdí trasu Tábor - Praha, tomu asi nemusím vysvětlovat. Jezdím tedy s určitým náskokem a zatím to vychází tak, že po zaparkování mám cca 30-40 minut času. Jako správný zapálený šachista amatér tedy vozím magnetickou šachovnici a s ní i nezbytnou šachovou knihu. Momentálně v rámci tréninku taktiky jde o knihu Jakova Nejštadta - " Vaš rešajuščij chod" čili "Váš rozhodující (vyhrávající) tah". (viz. obr)

Aktualizováno Úterý, 07 Listopad 2017 21:08
 
Šachy v televizi
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 03 Říjen 2017 12:42
Královská hra

"aneb nevystřelil si z nás mistr Pithart?"

Vážení šachoví příznivci našeho webu, máme tu říjen a s ním i přibližující se soutěže družstev. První boje vypuknou již tento víkend, máme se na co těšit! Přemýšlel jsem tedy o nějakém motivačním článku, který by nás (čtenáře a hráče) pomalu naladil na "šachovou kolej". Chtělo by to ale něco, co tu ještě nikdy publikováno nebylo a co by Vás i pobavilo, možná trochu poučilo. Měli jsme tu "otřepané" rozbory partií, řešitelské soutěže, vloni videokomentáře (budou i letos :-) ), ale co takhle šachová recenze televizní hry ??? To bude možná ono, říkám si ...

Nápad vznikl vlastně spontánně, když jsem si v neděli večer pustil na mém pc TV film z roku 1980 s názvem Královská hra. Jde o zfilmovanou novelu spisovatele Stefana Zweiga s názvem Šachová novela. Něco málo o spisovateli zde ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig. Viděl jsem toto drama už podruhé a vzpomínám si, že už při prvním sledování jsem byl překvapen jednak kvalitou hereckých výkonů (mimochodem hodnocení na CSFD 86%! ... https://www.csfd.cz/film/226926-kralovska-hra/prehled/ ), druhak tím, že herci nehráli "kraviny". Jistě znáte řadu filmů, kde herci hrají jakousi šachovou partii, mudrují přitom nejméně jako dva exmistři světa a pak jeden z nich táhne ... naprostou kravinu, někdy dokonce provedou tah odporující pravidlům FIDE o chodu figur :-)).

Aktualizováno Úterý, 03 Říjen 2017 16:23
 
Pardubický zázrak aneb Zebra v akci
Napsal uživatel AR   
Neděle, 03 Září 2017 16:47
Pomalu končí léto a s ním i čas letních turnajů a pozvolna se blíží sezóna bojů za družstva.
Jako prakticky každý rok, i letos
jsme vyrazili za ostudou šachovými zážitky na družstva do Pardubic.
Pokud Vás opožděně zajímají naše dobrodružství, čtěte prosím dále :)

Doplněno o text Luďka M. spolu s diagramem!
Aktualizováno Pondělí, 04 Září 2017 22:47
 
Letní sezóna
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Středa, 19 Červenec 2017 08:54
Jak jsem poslechl GM Cveka

"aneb nádherná kombinace velmistra Yatese"

Okurková sezóna v plném proudu, takže i já jsem vyrazil do "dalekých" krajů. Na místě našeho pobytu byla příležitostně fungující "wifina", takže jsem i tam "po očku" sledoval novinky z šachového světa. No a jednoho večera jsem zaregistroval na mých oblíbených stránkách www.sachycvek.cz nový videokomentář a v něm partie Alechin - Yates z turnaje v Karlových Varech z roku 1923. Řekl jsem si, že po návratu z dovolené si video ihned pustím. Tak se včera i stalo. Musím říci, že partie je velmi zajímavá a následná kombinace přímo nádherná, jde o ukázku skvělé spolupráce dámy se střelcem. To ale trochu předbíhám.

Aktualizováno Středa, 19 Červenec 2017 09:17
 
Přátelské utkání
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Květen 2017 14:34
Schachclub Bayerwald - QCC České Budějovice    96 : 72

Turnaj - zápas 24-členných týmů dopadl jednoznačně ve prospěch Němců

(aktualizace 30.května - viz web www.qcc.cz)


Zhruba před měsícem jsme byli osloveni (Zdeněk Vybíral a Milan Borkovec) Jirkou Havlíčkem z Českých Budějovic, zda-li bychom se chtěli zúčastnit přátelského zápasu-turnaje v rámci vznikajícího partnerství měst či klubů QCC české Budějovice a Bayerische Eisenstein. Souhlasili jsme ihned, takže tuto sobotu 27.května jsme se vydali z Tábora do zmíněného městečka Bayerische Eisenstein, které se nachází hned za hranicemi za Železnou Rudou. Asi po pěti minutách po zaparkování dorazil bus z Českých Budějovic z početnou výpravou šachistů. Zápas-turnaj tak mohl začít.

Aktualizováno Úterý, 30 Květen 2017 12:53
 
Turnaje
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 01 Květen 2017 08:01
Víkend šachem nabitý

Open Karlovy Vary vrcholí a Luděk Meszáros bojuje o celkové vítězství!


Čtenář webu ví, že máme "rozkoukány" tři významné akce, kterých se účastní naši hráči. A to na úrovni oddílu (Luděk Meszáros), na úrovni kraje (Zdeněk Vybíral, "Táborák" a zároveň člen QCC ČB) a i na úrovni ČR (Patrik Schoupal a Zdeněk Straka). Jdeme se tedy podívat, co se událo včera. A začneme událostí, která dnes vrcholí závěrečným kolem.

Aktualizováno Pondělí, 01 Květen 2017 08:03
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 13

Najděte nejlepší tah