Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

PřihlášeníGRAND PRIX TÁBOR 2017
Napsal uživatel Zdeněk Havlůj, Milan Borkovec, AR   
Pondělí, 10 Duben 2017 09:14
VELKÁ CENA TÁBORA - propozice

"Vlajková loď Sokola Tábor pomalu připlouvá"

Přihlášen první GM - Igor Naumkin

aktualizováno 21. července 2017

Pomyslná vlajková loď našeho oddílu - Velká cena Tábora - se pomalinku přibližuje!

Dnes aktualizujemee startovní listinu, ve které je jeden velmistr GM Igor Naumkin (RUS, elo 2401) a tři hráči s titulem IM (Cawdery, Heinzel a Volodin) !!! Dále se nám rozšiřuje pomyslný počet zúčastněných zemí, aktuálně jsme "získali" Lucembursko a čerstvě taktéž Skotsko!!!

Počet přihlášených členů překročil 80 !!!

Přidány propozice v anglickém jazyce + prozatimní startovní listina.

Aktualizováno Pátek, 21 Červenec 2017 12:04
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 12 Září 2016 13:38
Zahrajte si šachy s velmistrem ... Laličem

Bonus

Šestidílný seriál o GM Laličovi je u konce, původně jsem měl v úmyslu vše zakončit krátkým shrnutím. O tom jsem byl přesvědčen až do chvíle, kdy jsem si promluvil se Zdeňkem Vybíralem. Kromě jiného jsme chvíli diskutovali o seriálu a Zdeněk řekl: " Laličova taktika v Táboře byla přizpůsobena "síle" turnaje. To v Pardubicích musel hrát jinak! Tam se ho nikdo nebojí a i hráči kolem 2200 už něco umí, takže si bezbarvé remízy nemůže dovolit, resp. mu je nikdo nevezme". To mně přimělo k dalšímu zamyšlení. Táborskou taktiku asi Lalič v Pardubicích těžko použil, nebo jak to vlastně bylo? Takže předtím, než vyvodíme závěry z 9 táborských partií, pojďme udělat jisté srovnání ...

Aktualizováno Sobota, 17 Září 2016 08:14
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 06 Září 2016 10:42
Zahrajte si šachy s velmistrem ... Laličem

Díl č.6


Rozhodující partii GM Lalič - IM Juřek jsme "opustili" v pozici diagramu ...

alt

15. Je1!

Aktualizováno Neděle, 11 Září 2016 12:44
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 06 Září 2016 08:53
Zahrajte si šachy s velmistrem ... Laličem

Díl č.5

A máme tu závěr našeho seriálu o vítězi letošního GP Tábor. Před sedmým kolem byla situace na čele velmi nepřehledná. Čtyři hráči měli pět bodů, GM Lalič byl zatím dle pomocného hodnocení na třetím místě. V kole sedmém měl bílé figury proti zkušenému IM Juřkovi, který byl momentálně druhý. Tentokrát jsem očekával, že GM Lalič bude hrát tvrdě na výhru a bude chtít svoji pozic na čele vyjasnit. To se mu nakonec podařilo. Pojďme si tedy rozebrat jeho poslední (v pořadí pátou) výhru.

Aktualizováno Úterý, 06 Září 2016 13:06
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 04 Září 2016 12:06
Zahrajte si šachy s velmistrem ...Laličem

Díl č.4


Přecházíme nyní k "o něco" těžším vahám. V kole šestém se GM Laličovi postavil silný jihlavský KM Lukáš Karásek. Přestože bychom očekávali mnohem napjatější boj, pozice velmistra byla opět kolem 20.tahu prakticky vyhraná. Podívejme se tedy, jak souboj probíhal.

Aktualizováno Pondělí, 05 Září 2016 13:18
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 03 Září 2016 20:20
Zahrajte si šachy s velmistrem .. Laličem

Díl č.3

Další díl "seriálu" o velmistru Laličovi budeme věnovat jeho výhře ze 4.kola. Jak uvidíte, GM Lalič si stále drží svůj styl ... totiž vítězí cca do 20.tahu :-)

Aktualizováno Sobota, 03 Září 2016 20:26
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Srpen 2016 17:43
Zahrajte si šachy s velmistrem  ... Laličem

Díl č.2

Přejděme nyní k rezultativním výsledkům. Výher nastřádal GM Lalič celkem pět.

Aktualizováno Pondělí, 29 Srpen 2016 18:11
 
GP TÁBOR
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 29 Srpen 2016 16:58
Zahrajte si šachy s velmistrem ... Laličem

Díl č.1

Dnešní článek bych věnoval letošnímu vítězi GP Tábor - GM Bogdanu Laličovi (Chorvatsko, elo 2434). Důvodů bychom měli najít několik. Od silných hráčů se má člověk co přiučit. GM Lalič silným hráčem bezesporu je. V Táboře se nikomu nepodařilo zvítězit dvakrát, on to dokázal. Stal se samostatným vítězem turnaje. Hrává v Táboře pravidelně a snad vždy stojí "na bedně". Je to šachový profesionál. Atd., atd. Říkal jsem si, že se určitě podívám na jeho letošní výkony u nás v Táboře a pokusím se vysledovat, čím tedy převyšuje ostatní stratovní pole nás amatérů, poloprofesionálů či možná i některých profesionálů. K dospozici je letos slušný materiál - 9 partií.

Aktualizováno Pondělí, 29 Srpen 2016 17:20
 
GP partie
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 16 Srpen 2016 16:51
GRAND PRIX TÁBOR - partie

Pro všechny zájemce partií z letošního openu máme dobrou zprávu! Partie jsou přepsány! Můžete si je stáhnout v následujícím souboru.

Partie

Mějte se fajn
Milan Borkovec
Aktualizováno Úterý, 16 Srpen 2016 17:29
 
GRAND PRIX/ 8-9
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 07 Srpen 2016 18:50
V Táboře vítězí GM Bogdan Lalič 7/9 !!!

GRAND PRIX - TÁBOR 8.-9. kolo

12.ročník mezinárodního šachového turnaje je minulostí. O víkendu proběhla závěrečná dvě kola a tak můžeme bilancovat. Ještě než 12.ročník uzavřeme, zastavíme se u posledních dvou kol.

8.kolo

Toto kolo zásadně kartmi nezamíchalo, protože z prvních pěti partií skončily čtyři remízou! Pouze domácí Milan Borkovec zvítězil a dotáhl se tak opět mezi vedoucí hráče. Vynikající turnaj hraje také druhý domácí hráč, Zdeněk Havlůj. Včera se mu podařilo zvítězit čenými figurami se zkušeným FM Jaroslavem Krouželem (TJ Praha Pankrác) a je se 6/8 též ve hře o čelo!

Zajímavostí kola bylo jistě 5 černých výher z prvních patnácti šachovnic! To také nebývá úplně zvykem.
Před posledním kolem je tak v samostatném vedení GM Bogdan Lalič, za ním pak skupina 6 hráčů se ziskem 6/8 ...

Přebor JČ kraje

Letos, ostatně jako každoročně, se v rámci turnaje vyhlašují vítězové přeboru Jihočeského kraje. Hraje se o titul přeborníka a o pět finančních cen. Je to trochu specifický "turnaj", myslím, že většina hráčů toto pořadí během turnaje nesleduje a začne se zajímat o výsledky zhruba kolo před koncem, kdy jsou už jasní kandidáti na jednotlivé medaile a ceny. Pořadí kolo před koncem bylo tedy následující:

1. Vybíral (QCC ČB)
2. Borkovec (Sokol Tábor)
3. Havlůj (Sokol Tábor)                všichni 6
4. Zapletal (Sokol Tábor)
5. FM Lacina (Tj ČZ Strakonice)     oba 5 1/2

Boj o přebornický tuitul tak zůstává úplně otevřený! V přímém souboji se utkají FM Lacina - Havlůj, zatímco Vybíral, Borkovec a Zapletal mají přetěžké soupeře v pořadí GM Lalič, IM Doležal a IM Juřek! Šanci na titul tak má celá pětice!

9.kolo

Poslední šance k nápravě! A bylo se na co dívat! Bojovalo se souběžně o Jihočeský titul a samozřejmě a palmu vítězství v celém truanji + 10 finančních cen.

Jedinou velmistrovskou remis "v první řadě" jsme viděli na stole č.1, kde GM Bogdan Lalič vsadil na jistotu a nabídl Zdeňkovi Vybíralovi smír. Ten nebyl proti, takže poté už mohli oba borci sledovat ostatní a kalkulovat ... Druhá deska IM Doležal - Borkovec skončila také nakonec remízou, ale až po hře a 32 odehraných tazích. Třetí deska IM Heinzl - FM Barrish byla ještě bojovnější, každý chtěl urvat vítězství pro sebe, nakonec se to nepodařilo ani jednomu hráči ... tedy třetí remis.

Spanilá jízda Zdeňka Havlůje skončila až v posledním kole. FM Lacina byl nad jeho síly, každopádně turnaj byl pro Zdeňka jistě velmi úspěšný. Výborně též turnaj zakončil domácí Jindra Zapletal. Podařilo se mu udolat IM Juřka a posunul se tak mezi oceněné, jak v JČ přeboru, tak v samotném openu. Do cen se také vklínil (celý turnaj velmi dobře hrající) Den Boer Lennard (NED).

A jak to tedy vše nakonec dopadlo?

Aktualizováno Neděle, 07 Srpen 2016 19:04
 
GRAND PRIX/7
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 06 Srpen 2016 08:04
GRAND PRIX - 7.kolo

Pomalu ale jistě jdeme do finále.Včerejší kolo bylo boovné dle předpokladů, sand jen partie Karásek - Borkovec jemně "vybočila" z bojovnosti. Ovšem zvolený systém oběma hráči nic jiného nesliboval. V ostatních partiích se bojovalo do vyčerpání :-).

GM Lalič potvrdil svoji třídu. IM Juřek dle svých slov "neznal co měl znát" a chorvatský velmistr toho nekompromisně využil. IM Heinzel přetlačil Bruno Steinera a zachoval si tak stále šance na double. Zajímavá řež nastala v partii Zapletal - Vybíral. Královská indická, Zdeněk záhy v zahájení obětoval pěšce za nebezpečnou iniciativu, Jindřich tentokráte pochybil v propočtu a na světě byla miniaturka.

Honza Žilavý bohužel "zkolaboval" v partii s Lacinou. jednoduše nechal stát koníka a přišel o něj. I takové věci se stávají, bílý přišel lacino k bodu.

Výborně si zatím vede hlavní organizátor Zdeněk Havlůj. Včera pěkně přehrál silného Jana Tesaře a je na skvělé 12.místě!

Stav po 7.kole:

1. GM Lalič (CRO)  6
2.-5. IM Doležal (TJ Pankrác), Vybíral (QCC ČB), FM Barrish (RSA), IM Heinzel (GER) všichni 5 1/2

Výsledky a nasazení: http://www.chess-results.com/tnr231125.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984

Dnes v sobotu hrajeme již 8.kolo, tradičně v 15:30

Pěkný den
MIlan Borkovec
 
GRAND PRIX/6
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pátek, 05 Srpen 2016 08:21
GRAND PRIX TÁBOR - 6.kolo

A jsme ve 2/3 turnaje! Včerejší 6.kolo bylo ve znamení smířlivosti. Tři partie končily "velmistrovskou" remis, první, čtvrtá a šestá šachovnice osiřela po pár minutách. Na dalších se bojovalo, přesto sedm šachovnic z prvních deseti skončilo dělbou bodu. Je vidět, že dvojice už jsou poměrně vyrovnané, bojuje se o každý centimetr ...

Nezaváhal hlavní favorit GM Lalič, s Lukášem Karáskem bezpečně zvítězil. Bruno Steiner (AUT) hrál těžkou partii s Robertem Petrákem, zdálo se, že černý drží vrch, bílý však trpělivě svoji pozici vylepšoval až ji dotáhl do výhry. Klasicky divoká řež byla k vidění u Jindry Zapletala. V jednu chvíli jsem zaregistroval věž a koníka méně u našeho hráče. Dle slov Jindřicha to trochu "přepískl", nakonec však poslední chyboval soupeř a tak mohl Jindra "zasadit" mat.

Z domácích zabojovali Honza Žilavý a Zdeněk Havlůj a dotáhli se tak do širšího pelotonu. Myslím tím hráče mající 4 - 5 bodů. Těch je momentálně 23.

Dnes nás čeká 7.kolo a dovolím si tipovat, že na"prostoje" nebude čas. Kolo bude bojovné, nepředpokládám jedinou "GM remis" :-). Uvidíme.

Pikantním soubojem jistě bude "derby" Jindřich Zapletal - Zdeněk Vybíral. Zvědavi jsme jistě i na to, jak si povede mladý Honza Žilavý proti zkušenému FM Adolfu Lacinovi.
Suma sumárum, je se na co těšit, pokud se chcete podívat přímo, tak máte možnost od 15:30 v Hotelu Palcát.

Turnaj v bowlingu 4.srpna - Restaurace Svíčka.

Včera se konal poslední z doprovodných turnajů, jednalo se o bowling. Zúčastnilo se 6 borců, mezi nimi i hlavní organizátor Zdeněk Havlůj. Přestože zvolil taktiku razantních hodů (rychlosti koulí až 27 km/h!), na "bednu" to nestačilo :-).

Vítezem se tak stal "poloprofesionál" Vlasta Šlajs (TJ Spartak Soběslav) úctyhodným výkonem 311 bodů. Stříbro sebral Stanislav Palla (TJ Lanškroun) výkonem 241 bodů a na bronzovém stupínku stanul domácí hráč Pavel Procházka (Sokol Tábor) výkonem 225 bodů.

Mějte hezký den
MIlan Borkovec
Aktualizováno Pátek, 05 Srpen 2016 09:10
 
GRAND PRIX/4-5
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Čtvrtek, 04 Srpen 2016 07:45

GRAND PRIX TÁBOR - 4.-5. kolo


Turnaj se pomalu ale jistě přehoupl do své druhé poloviny. Poslední dva dny byly bohaté nejen na šachové boje, proběhly též dva doporvodné turnaje, takže o tom bude dnešní krátká zpráva.

4.kolo

Velmi bojovné kolo. Jediná remíza na prvních deseti šachovnicích, jinak samé rezultativní výsledky! Důležitou výhru zaznamenal IM Radek Doležal, čímž se dostal do samostatného vedení v turnaji. Ovšem každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán :-), takže si "vykoledoval" v kole pátem GM Laliče.

Jinak favorité tentokrát nezaváhali, klopýtl pouze Jindra Zapletal, když svoji partii zakončil hrubkou a musel kapitulovat s Den Boer Lennardem.

5.kolo

Toto kolo přineslo první velmistrovskou remízu. Na prvním stole si favorité záhy potřásli pravicemi a ušetřili síly do dalších bojů. Zajímavý duel přinesla partie Borkovec - Vybíral, skončila remízou po vyčerpání všech šachových a (řekl) bych i fyzických sil :-). V dalším "derby" prorazil Zdeněk Straka obranné valy Václava Haška a zapsal důležitý bodík.

Po pátém kole je tedy v čele trojice hráčů: IM Radek Doležal, IM Josef Juřek a FM Daniel Barrish (RSA). Následuje pětice "vlčáků" se čtyřmi body, ve které máme zatím dva zástupce, Milana Borkovce (TA) a Zdeňka Vybírala (QCC ČB).

Výsledky a losování: http://www.chess-results.com/tnr231125.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984

Aktualizováno Čtvrtek, 04 Srpen 2016 07:46
 
GRAND PRIX 2016/3
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 02 Srpen 2016 07:44
GRAND PRIX TÁBOR - 3.kolo

Náročné dvoukolo je minulostí. Ač se to nezdá, únava se určitě v průběhu odpoledního kola hlásí. Hráči občas dělají chyby, které by "za čerstva" těžko vyrobili. Prošel jsem celé startovní pole a pouze 8 hráčů dokázalo být včera stoprocentní, tedy vydolovat dvě výhry během jediného dne.

Ce se týká samotných partií, tak velkou radost táborským fandům udělal Jindra Zapletal, když na prvním stole vybojoval cennou remízu s hlavním favoritem GM Bogdanem Laličem. Vůbec je vidět při pohledu na nasazení jednotlivých kol, jak se síly soupeřů postupně vyrovnávají. V kole prvním bylo remíz jako šafránu (a to ještě na zadních šachovnicích, kde nejsou rozdíly tak markantní). V kole druhém už k nějaké dělbě bodů na předních deskách došlo. V kole třetím už jich máme jako máku. Z prvních dvaceti šachovnic došlo ke dvanácti remízám!

Někteří samozřejmě berou půl bodík jako ztrátu, někteří zase jako zisk, tak už to chodí :-).

Každopádně na čele je čtveřice hráčů se stoprocentním ziskem, za nimi pak 11-členná skupina se ztrátou pouhého půl bodu. Jsme ve třetině turnaje, takže jakékoliv závěry jsou jistě předčasné. Co kdo pokazil, může v pohodě napravit. A naopak, na pokažení výsledku je času také dost :-).

Dnešní 4.kolo začíná klasicky v 15:30.

Kdo by se chtěl podívat na fyzicky sportující šachisty, může navštívit v 10:00 Sokolovnu. Bude tam probíhat turnaj ve stolním tenisu.

Nezbytné pořadí a výsledky: http://www.chess-results.com/tnr231125.aspx?lan=5&art=2&rd=3&turdet=YES&wi=984

A ještě bonbonek na závěr, zde jsou naskenované partie 1 a 2 kola + většina z kola 3 : http://mlq.rajce.idnes.cz/GP_Tabor_2016_-_PARTIE/

Pěkný den
Milan Borkovec
Aktualizováno Úterý, 02 Srpen 2016 13:10
 
GRAND PRIX 2016/2
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 01 Srpen 2016 14:01
GRAND PRIX TÁBOR - 2.kolo

Ranní druhé kolo je minulostí. Než přejdeme k výsledkům, další perlička, která možná uniká pozornosti. Na turnaji startuje jeden velmistr (GM Lalič), to je evidentní při pohledu na startovní listinu. Ve skutečnosti hrají v turnaji velmistři tři !!! Jak je to možné? Kromě zmíněného chorvatského velmistra hraje v turnaji domácí Zdeněk Straka a "přespolní" Jan Židů. Oba mají před svým jménem též GM, ovšem v jiné šachové diciplíně ... korespondenčím šachu. Pro zajímavsot oba borci startují v září na silném turnaji španělské federace, půjde o 14.kategorii !

A teď zpět k rannímu kolu. Jestliže v prvním kole došlo pouze k jedinému překvapivému výsledku, tak v kole druhém už jich bylo více! Výše zmíněný Honza Židů si vyšlápl na nadějného Matyáše Zemana a zaknihoval bod! Půl bodíku museli oželet zkušení IM Olaf Heinzel (GER), Lukáš Karásek (ŠK Gordic Jihlava) a Bruno Steiner (AUT). Spokojenější budou jistě jejich soupeři Karel CHwistek (Opava), Václav Kotál (Stropnice) a Václav Šíbl (Cheb).

Odpolední třetí kolo je na pořadu v 15:30.

P.S. - Dnes odpoledne či večer již budou k dispozici naskenované partie ze všech odehraných kol.

Hezký den
Milan Borkovec
Aktualizováno Pondělí, 01 Srpen 2016 14:02
 
GRAND PRIX 2016/1
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 01 Srpen 2016 06:40
GRAND PRIX TÁBOR - 1.kolo

Včera byl v Hotelu Palcát v Táboře zahájen již 12.ročník mezinárodního šachového turnaje. Letos je startovní pole o něco méně početnější než v letech minulých (94 účastníků), i tak jsou pořadatelé spokojeni. Doufám, že stejně tak budou spokojeni i samotní hráči a že si týden v Táboře užijí.

Jedna perlička z historie 11.ročníků. Máme 11 vítězů, tedy ještě nikdy se nepodařilo zvítězit komukoli dvakrát! Letos tuto možnost mají: GM Bogdan Lalič (CRO, 2434, vítěz v roce 2010) a IM Olaf Heinzel (GER, 2365, vítěz v roce 2008). Ostatní hráči se jim tuto radost budou snažit jistě překazit, tak uvidíme přibližně za týden.

Včera byl turnaj zahájen prvním kolem, asi jediným překvapením byla výhra Dominika Rolinka (Horní Stropnice, elo 1753) nad zkušeným ligovým "bijcem" Martinem Vašíčkem (Sokol Domažlice, elo 2129). Jinak si favorité udrželi "štít".

Dnes je na pořadu "dvoukolo", ranní partie začínají v 9:30, odpolední pak v 15:30.

Ještě nezbytný odkaz na výsledky: http://chess-results.com/tnr231125.aspx?lan=5

Pěkný den
Milan Borkovec
Aktualizováno Pondělí, 01 Srpen 2016 14:01
 
Grand Prix 2016
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Sobota, 23 Červenec 2016 08:00
GRAND PRIX - příprava hracího sálu!


Táborský Open se nezadržitelně blíží a tak je tu opět klasická prosba. Takže ... sraz členů oddílu, kteří budou chtít pomoci v přípravě hracího sálu je příští sobotu, tedy 30.července v 17:00 v Sokolovně!

Díky Všem
Hezké léto
Milan Borkovec
 
Grand Prix 2016
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pátek, 22 Duben 2016 15:22
GRAND PRIX 2016

Předběžná startovní listina - aktualizace 31. července

102 účastníků, novým lídrem je GM Bogdan Lalič

Dnes zahajuje turnaj a tak přinášíme první krátké info k doplňujícím aktivitám!!!

1) Turnaj ve stolním tenise: 2.8. (úterý) v 10:00 v Sokolovně
2) Turnaj v bleskovém šachu: 3.8. (středa) v 10:00 Hotel Palcát
3) Turnaj v bowlingu: 4.8. (čtvrtek) v 10:00 Hotel Palcát

Fotogalerie bude zde:  http://gptabor.rajce.idnes.cz


Aktualizováno Neděle, 31 Červenec 2016 10:27
 
Open v Táboře
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Úterý, 12 Duben 2016 06:38
GRAND PRIX TÁBOR 2016

Tradiční letní FIDE OPEN se bude konat !!!

Dnešní krátký článek jistě potěší všechny šachisty, kteří již netrpělivě vyhlíželi na Všech možných šachových serverech zprávy o tom, jestli táborský tradiční letní turnaj bude či nikoli. Jak už to tak bývá, vše "viselo" na financích no a .... včera jsem se dozvěděl od našeho předsedy Zdeňka Havlůje, že GRAND PRIX TÁBOR 2016 se bude konat !!!


Termín též zůstává tradiční. 31. července až 7.srpna 2016.

Sledujte tedy naše stránky, v nejbližších dnech se zde jistě objeví oficiální propozice!

Mějte se fajn
MIlan Borkovec
Aktualizováno Úterý, 12 Duben 2016 06:40
 
GRAND PRIX TÁBOR - Partie
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pátek, 01 Leden 2016 11:26
Grand Prix 2015 - partie

Krásný Nový rok Všem příznivcům šachu. Konečně máme pro všechny zájemce novoroční dárek ... partie z letošního, (pardón) ... z loňského Grand Prix 2015 !!!

Po nám známých peripetiích (nebudeme se v tom již babrat) se podařilo dát dohromady všechny partie z Openu a hlavně je přepsat do pgn souboru. Největší zásluhu na tom má náš kolega Zdeněk Straka, kterému bych chtěl tímto poděkovat.

Takže směle do toho! Stahujte o sto šest a přijměte ještě jednou naši omluvu, že to tak dlouho trvalo. Budeme se snažit se takové situace již vyvarovat.

Grand Prix 2015 - partie

S přáním pěkného dne, týdne, měsíce a roku :-)
zdraví
Milan Borkovec
Aktualizováno Pátek, 01 Leden 2016 11:55
 
GRAND PRIX TÁBOR 2015
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Čtvrtek, 27 Srpen 2015 12:44

GRAND PRIX TÁBOR 2015 - světla a stíny .. díl druhý

 

Než jsme se nadáli, týden je fuč, již zítra čeká všechny příznivce šachu přednáška Zdeňka Vybírala. Minulý čtvrtek jsem uchystal malý předkrm, nyní je před námi druhý díl. Zůstaneme-li u hokejové terminologie, čeká nás druhá třetina utkání, neboli 4.-6.kolo GRAND PRIX a to z mého pohledu přímého účastníka. Druhá třetina (ať už v hokeji či v šachovém turnaji) se zdá být nejméně důležitá, nejméně zajímavá. Stále je dost času na to, aby člověk buď vše napravil, či totálně pokazil :-).

 

Ale zdání klame. Pokud chce hráč uspět, nesmí povolit v koncentraci ani na okamžik, každá nepozornost se tvrdě (většinou) trestá. Zůstaneme-li stále u hokejové terminologie, začal jsem druhou třetinu "hrou v oslabení", neboli čelil jsem bílými figurami GM Jiřímu Lechtýnskému, loňskému vítězi GRAND PRIX. Je to něco, jako přesilovka soupeře. Snažíte se neinkasovat, v ideálním případě (říkejme tomu zázrak) i skórovat.

 

Ja vůbec hrát s velmistrem? Odpovím naprosto přesně ... NEVÍM! Respektive teoreticky vím přesně :-). Jít do principiálních variant (ale to platí obecně), "nebát se a nekrást" - nehrát ani pasivně, ani příliš vabank, prostě hrát dle pozice. Držet si čas! (V dnešní čím dál rychlejší době velmi důležité!). Nepodceňovat (to nehrozí :-)), ale ani nepřeceňovat (to ovšem hrozí.) Teorie je krásná, ale jistě budete souhlasit, že v praxi to bývá "jiná káva" ...

 

Tedy jdeme na to ...

Aktualizováno Pátek, 28 Srpen 2015 06:20
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Další > Konec >>

Strana 1 z 5

Najděte nejlepší tah