Širovova „táborská“ varianta

Fide mistra Honzu Havlíka netřeba příliš představovat. Velmi silný a velmi známý hráč v českých šachových luzích a hájích, který pokořil mezinárodně mistrovskou elovou hladinu 2400. Momentálně je „o fous“ pod totuo hranicí, ale to nic nemění na jeho šachové síle.

Honzu znám jako kamaráda, spoluhráče i protihráče. Dříve hostoval v našem druholigovém týmu Sokol Tábor, nyní vedle sebe sedíme v 1.lize, kde se oba snažíme, aby prapor QCC České Budějovice stále vlál co nejvýše a nejviditelněji.

Kromě toho je Honza lídr mateřského oddílu ŠO TJ Tatran Prachatice, momentálně druholigového.

Zatím poslední prvoligový duel proběhl 9.ledna 2022. 6.kolo, zápas QCC ČB – TJ Spartak Vlašim. Nešlo nesledovat přímo „Talovský“ útok Honzy Havlíka, který se ihned po zahájení rozohnil a nebyl k zastavení. Proti svému soupeři použil velmi zajímavou variantu s obětí pěšce. Jedná se o následující výpad …

Každý průměrný šachista by měl poznat zahájení :-). Mno a v této „stokrát otřepané“ pozici je možné zahrát 5. g2-g4!?. Pojďme se podívat na Honzovy zkušenosti s tímto tahem …

FM Honza Havlík – „táborská“ Širovova varianta

9.ledna 2022 přivítalo družstvo QCC ČB v první lize Vlašim (vzhledem k dosavadním výsledkům a vzpomínaje i na druholigový zápas, co jsem jako Sokol zažil, se nabízí – neoblíbená Vlašim 🙂 ).

Na třetí šachovnici jsem se utkal s Martinem Horákem a na šachovnici se po čtyřech tazích objevila pozice, ve které velmistr Širov přišel se zajímavým tahem g2-g4 (viz diagram). Málokomu ze současných velmistrů se podaří ještě v dnešní době přijít s variantou, která ponese jeho jméno …

Já jsem na tah g4 poprvé narazil v Pardubicích, kde GM David Navara litoval, že soupeř místo Jbd7 vzal na d4 a neumožnil tak variantu, kterou si chtěl vyzkoušet mimo databázi. Vzpomínám si, jak analýzu sledoval hrozen hráčů a GM Bernášek se zeptal za nás za všechny „co tam ten bílý vlastně má“ ? David se pousmál, natahal asi osm tahů a řekl (velmistrovsky), že „pozice může být pro černého nepříjemná“

Nyní k tomu, proč tato varianta má pro mě „táborský“ nádech …

V roce 2010 jsem na OPENu v Táboře hrál tuto pozici (s přidaným 5. Sc4 Se7) s Pavlem Paganikem a vznikla z toho zajímavá partie. Následně jsme si tuto variantu zahráli v roce 2012 na KP v blesku se Zdeňkem Vybíralem a nyní (v partii s panem Horákem) seděl vedle mě Milan Borkovec 🙂

tolik FM Honza Havlík


A nyní se pojďme podívat na všechny výše zmíněné partie s poznámkami vítěze. (Honzovo skóre je totiž 3/3!). Zjistíme, že ne vždy šlo výhru „od začátku až do konce“, ale zcela jasně uvidíme, jak se zkušenosti z prvních dvou partií zúročily nedávno v lize. Let´s go přátelé !!!

partie č.1 Jan Havlík 2353 – Pavel Paganik 2266, OPEN Tábor 2010

partie č.2 Jan Havlík 2325 - Zdeněk Vybíral 2193, KP v bleskové hře 2012

partie č.3 Jan Havlík 2384 - Martin Horák 2330 , 1.ČL 2022

versus

Myslím, že po přehrání těchto partií se v Jižních Čechách zvedne pravděpodobnost, že tah 5. (či 6.) g2-g4!? uvdidíme na šachovnici. Nebo ne ??? :-)))

S přáním krásného zimního dne se s Vámi loučí FM Honza Havlík a Milan Borkovec

P.S. A zítra zlomte vaz !!!

 

 

Author: Milan Borkovec

1 thought on “Širovova „táborská“ varianta

  1. Velmi zajímavá varianta a partie. Až donedávna jsem se domníval, že se mi Phillidorova nemoc navždy vyhne, ale pak jsem při přípravě na jednoho soupeře ke svému zděšení zjistil, že se bílý může přesně jako ve výše uvedené partii nakazit po 1.e4 d6 2.d4 Jf6 3.Jc3 e5!? Možnost do toho někde vrazit g2-g4 mi přijde jako velmi nadějný lék na tento neduh.

Comments are closed.