Kapky historie 2

Rok 1977

pokračování

2) Československý šach

Pokračujeme výčtem událostí roku 1977. Zaměříme se nyní na české luhy a háje. Zřejmě nejdůležitější akcí roku na našem území bylo Mezinárodní mistrovství ČSSR můžů konané v červenci v Děčíně. 16 účastníků z 8 zemí světa si to rozdalo v uzavřeném turnaji. Přímo vražedné tempo nasadil velmistr Vladimír Tukmanov, jediný prošel turnajem bez porážky a zaslouženě se stal vítězem. Druhý sovětský reprezentant Lev Alburt dokázal téměř nemožné. Katastrofální start 1/2 / 3, poté 9 1/2 / 12 a splnění vemistrovské normy! Vlastimil Hort se rozjížděl pomalu. „Osudová patnáctá“ (viz zápas Spasskij – Hort) na něm zanechala stopy. Ve druhé půlce turnaje se však chytil a zaslouženě se stal mistrem ČSSR. Tabulka turnaje zde … je z ní patrné, že šlo o opravdu silný mezinárodní turnaj.

Tabulka M ČSSR Děčín 1977

Nesmíme samozřejmě zapomínat na stejný přebor žen, čili Mezinárodní mistrovství ČSSR žen v šachu. To se konalo ve stejný čas na stejném místě, účastnilo se 14 hráček ze sedmi zemí světa. Přebornický titul získala Štěpánka Vokřálová. Musím přiznat, že jméno mi nic něříkalo, ale goggle je google, takže velmi zajímavé info je zde … https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepanka_Mayer . Na a třetí místo obsadila tehdy mladičká dorostenka Eliška Klímová (dnešní vemistryně Eliška Richtrová). Zajímavostí turnaje jistě byla i účast „anglické“ šachistky Hartstonové (skončila na 4. místě), jejíž původ však míří do Čech a která má vemi zajímavý osud … https://cs.wikipedia.org/wiki/Jana_Bellinov%C3%A1 .

Tabulka M ČSSR žen Děčín 1977

Ještě na chvilku zůstaneme u přeboru ČSSR, tentokrát dorostenek. Je tomu tak proto, že vítezem a přebornicí republiky nebyl nikdo jiný než … Eliška Klímová! V konkurenci 14 hráček to neměla vůbec jednoduché, ale nakonec prokázala své kvality a obasdila smaostané první místo. Pokud chcete více informací o naší úspěšné reprezentantce, tak zde prosím … https://cs.wikipedia.org/wiki/Eli%C5%A1ka_Richtrov%C3%A1 .

alt
Eliška v zadumání …

Tabulka M ČSSR dorostenek 1977

O tom, že Eliška začínala být v oblasti šachu známou osobou, se můžete přesvědčit třeba zde … Dobrý start do roku 1977 …

Pojďme však dále. V čísle 2/1977 mě zaujal nadpis „V přeboru ČSR mužů dominovalo mládí“. Při pohledu do tabulky jsem se pousmál a uvědomil si, jak ten čas letí … 1. Meduna 2. Hausner … 5. Vokáč 6. Juřek atd. Dnes zkušení matadoři, tehdy draví mladíci stoupající šachovým žebříčkem vzhůru 🙂

alt

Bohužel fota z turnaje roku 1977 se mi nepodařilo „vygůglit“ :-))) Kdo je kdo psát zřejmě nemusím 🙂

Dnešní článek ukončíme zmínkou o nejvyšší soutěži družstev, tenkrát zvanou „Celostátní liga družstev“. Vše podstatné bude v přiloženém souboru, při pročítání článku mě napadlo, že globalizace tenkrát ještě do šachu (a života vůbec) nepronikla. Při pohledu na vyjmenované hráče vidím, resp. nevidím jediného cizince.Dnes je tomu se facto skoro naopak 🙂

Celostátní liga družstev 1977

Na úplný závěr ještě zmínka o ČNL, čili České národní lize, kde jsem našel zmínku už i o nás, tedy týmu s tehdejším názvem VS Tábor! Tenkrát skončil v poklidném středu tabulky … co bychom za to dnes dali :-)))

CNL 1977

Tímto se pro dnešek loučím a v závěrečném článku se podíváme, co v roce 1977 celostátní šachový časopis psal o Jihočeském šachu, eventuelně táborském …

Pěkný zbytek víkendu přeje
Milan Borkovec

Author: admin