Kapky historie 3

Rok 1977

dokončení (aktualizace 18.11, info od pana Korčaka!)

Dnes máme před sebou závěrečnou část historického seriálu z roku 1977. V prvních dvou dílech jsme se podívali na šachové události světového významu, poté významu československého a dnes se zaměříme na jihočeské a táborské luhy a háje. Na závěr pak ještě několik perliček. Připomenu, že několik zmínek o JČ šachu již padlo, nelze přehlédnout strmý růst Elišky Klímové, o kterém už jsem psal.

Tedy jdeme na věc:

3) Jihočeský a táborský šach roku 1977

Začínáme číslem 2/1977. Zde se píše o našem kraji velmi pozitivně, cituji:“Pozoruhodný rozmach zaznamenal mládežnický šach. Výcvikové středisko mládeže při TJ Škoda ČB pracuje již druhým rokem, má 32 členů ve třech skupinách a po metodické stránce vede středisko Petr Luniaczek.

Zaujal mě ještě výsledek krajské soutěže okresních 4-členných žákovských družstev: 1. J.Hradec (Papáček, Hadrava, Jakl, Šťastný) 7/8, Č.Budějovice 6/8, 3. Písek 4/8, 4. Strakonice 3/8 a 5. … Tábor 0/8 !!! Tábor se tedy „nevycajchnoval“ a zajímalo by mne, kdo že za husitské město nabral celých „nula bodů“ :-))) Třeba se pamětníci ozvou 🙂 …

Dále uspořádali budějovičtí k 59. výročí VŘSR turnaj mládeže. Zvítězil tehdy 12letý Radek Skalický (Spoje ČB). To už mi nic neříká, opět otázka spíše na pamětníky. V poli startujících se však objevují jména jako Muzikář, Bostl atd.

Aktivní Petr Luniaczek uvádí tři partiové kvalitní ukázky z turnaje okresních dorosteneckých družstev: Mazanec (JH)-Lhotka (ČB), Richtr (ČB) – Kosmasta (Loučovice) a Richtr (ČB) – Šťastný (JH). Nemusím jistě zdůrazňovat, kdo je Zdeněk Richtr a s kým pak spojil svůj další život 🙂

Soutěže družstev. V čísle 8 je uveden výsledek tehdejších KP, čili dnešní 1. a 2. divize. Vítězem se tehdy stal tým Jindřichova Hradce a postoupil tak do ČNL. Druhé místo mimochodem Sokol Blatná, dnes už prakticky neexistující tým.

Zajímavý korespondenční zápas, Jižní Čechy – Oděsa 21 : 31, bohužel bez sestav. Jediné info zní: “ Hrálo se na 26 šachovnicích dvoukolově. Utkání bylo vedeno velmi korektně a v průběhu zápasu došlo k pěkným výměnám dopisů, suvenýrů a bylo navázáno mnoho přátelství.“ 🙂

Byl jsem mile překvapen, když jsem o víkendu otevřel mail a v něm zpráva od pana Arnošta Korčaka ohledně výše zmíněného zápasu + ještě jedno doplňující info z dalšího přáteslkého zápasu, přidávám tedy tento mail kurzívou …

Vážený příteli,

jako pamětníka mne zaujalo Vaše retro ze sedmdesátých let, ve kterém postrádáte sestavu z korespondenčního zápasu Oblast Oděsa-Jižní Čechy. Utkání začalo 7.11.1972 a mělo skončit 9.5.1975 (symbolická data tehdejší doby).

Sestava byla následující: 1. Vít Paroulek, 2.Vlastimil Mertl, 3.Josef  Barbora, 4.Bohumír Kopecký, 5.Karel Pátý, 6.Karel Horák, 7.Václav Beran, 8.Václav Königsmark, 9.Miloslav Hrubant, 10.František Vykoukal, 11.Jindřich Pospíšil, 12. Arnošt Korčak, 13.Jaroslav Šavel, 14.Valter Kouřil, 15.František Hron, 16.Bohuslav Lukáš, 17.Alois Penc, 18.Vlad.Vyskočil, 19.Stanislav Koukal, 20.Fr.Szabo, 21.Fr.Vaněk, 22.Fr.Špeta, 23.Vít Kámán, 24.Eduard Nejdl, 25.Stanislav Vácha a 26.Štefan Pokorný.

V těchto letech se hrál ještě zápas na deseti šachovnicích Jihočeský kraj-Vojvodství Vratislav.

Sestava: 1. Ing. Zapletal, 2.Luniaczek, 3.Pátý, 4.Heřmánek, 5. Pospíšil, 6.Korčak, 7.Zabloudil, 8. Dr.Petrů, 9.Hrubant, 10. Fr.Bezecný.

Srdečně zdraví
a hezké dny přeje
Arnošt Korčak

V čísle 11 pak máme výsledky KP kraje jednotlivců. KP mužů: Vítez (kdo jiný, že?) Dr. Doležal 10/11, KP žen: Vlčková 5/5, Dorost: Šimek 6,5/9, na čtvrtém místě pak Zdeněk Havlůj 5/9!, Žáci: Papáček 10,5/11 …

4) Perličky

A na závěr několik pozoruhodných poznámek, některé značně poplatné své době:

Prohlášení Výboru šachového svazu ÚV ČSTV: „Čs. šach. svaz protestuje co nejostřeji proti nedemokratickým a diskriminačním rozhodnutím kongresu FIDE v Haifě,zejména proti opětovnému přijetí šachové organizace rasistické JAR za člena FIDE.“ 🙂

Prakticky v každém čísle byl sloupeček s názvem „Personálie“ a v něm řada zajímavostí.

Tak např. „Bent Larsen (42), kandidát MS ukázal z daňových důvodů záda své rodné Kodani a žije nyní na hausbótu na Kanárských ostrovech. Po vítězství v Bielu (izt) se cítí ve velké formě a jako vždy před zahájením turnaje kandidátů označil za příštího mistra světa sám sebe.“

Tony Miles (21), první a zatím jediný britský velmistr, podlehl ve hře v japonskou dámu přeborníkovi země Fumio Fohitovi 1:2. Čestnou porážku vysvětlil neznalostí teorie, protože všechny příručky této hry jsou psány jen v japonštině.“

Predrag Ostojič (41), jugoslávský velmistr si na posledním Rilton Cupu ve Stockholmu nevedl nejlépe a získal cenu ve výši 10 dolarů. K rozdílení cen se nedostavil s tím, že „orel dropty nesbírá“. :-)))

Richard Paulsen, sazeč a nadšený šachista z Hyatsville (Maryland), navštívil v rámci své dovolené i naši redakci. Na výzvu sehrání korespondenčních partií otištěnou v Čs. šachu č. 6/1975 obdržel na 50 odpovědí. Začal se učit česky a slovensky, nyní se osobně seznámil s mnoha svými soupeři astal se velkým přítelem naší vlasti.

Jurij Averbach (55), mezinárodní velmistr a předseda sovětské šachové federace, strávil svou letošní dovolenou v Praze. Šachovou aktivitu omezil na simultánku v Kutné Hoře (+28 =3 -1), zato v pražských muzeích pilně pěstoval svého koníčka, kterým je historie šachu.

Takže přátelé, to je vše a pokud jsem u některých z Vás podnítil touhu vydat se občas do šachové historie, pak seriál splnil svůj účel 🙂

Mějte se fajn
Milan Borkovec

Author: admin