Bod z Písku

V neděli jsme hráli v Písku, kdy naše sestava byla s jednou dírou a to na poslední šachovnici. Tudíž začátek utkání zahajujeme výkopem 0 – 1.

4 4

Na první Vladimír hraje s nevyzpytatelným Filipem Hlavsou. Královská indická bez C5. Moc o této partii nevím, sám jsem měl starosti u své partie. Vím jen, že Vladimír si pak za střelce bere jedovatou kvalitu, na kterou pak následně prohrává. Stav 0 – 2

Další mínus bod zaznamenávám na šesté šachovnici, kde Valerij bojuje se Sicilkou za bílé. Rychle to přešlo do Dámské koncovky a zcela rovné pozice. V takových situací rozhoduje postavení králů a ani jeden nebyl nikterak zranitelný. Bohužel Vali to hrál agresivně na výhru a nakonec poztrácel několik pěšců a sám nakonec prohrává. Stav 0 – 3

Teďka se to ale začíná obracet k lepšímu. Vedle mě vítězí Lojza Bartoš, hraje proti Pircce a od začáku stojí na výhru, dokonce v 15. tahu mohl získat čistou figuru, to ale bohužel přehlíží. Nevadí, stojí stále na výhru a postupně vítězí. Stav 1 – 3

Další bod zaznamenávám já na třetí. Skandinávská, bílý rozjíždí pěšcový útok D4, C4, B4. Já proti tomu stavím pevnou strukturu E6, C6, A6. Hraji B5! a pozice se přiostřuje. Vycházím z toho s lepší pozicí, kdy ovládám jediný volný sloupec D. Nastala kuriózní situace, kdy bílého král v pozici, kdy jsou na stole ještě těžké i lehké figury došel až na pole F4, aby bránil slabého pěšce E5. Následuje F6 a pozice bílého se rozpadá se špatným králem. Nejdříve soupeř obětuje věž za jezdce, následně pak ztrácí dámu za věž. Mám dámu s pěšcem proti věži a dvou pěšcům. I to by mohlo být za určitých okolností remíza, kdy musí bílý postavit nedobytnou pevnost. Zde to ale nešlo, a tak se soupeř po pár tazích vzdává. Stav 2 – 3

V této partii došlo i k jednomu sporu, kdy se po 40. tahu bílého se mně přidalo 30 minut a za pár vteřin jsem měl na hodinách 29 minut. Soupeř argumentoval, že mi musel tah předtím spadnout prapor. To jsem silně oponoval, jednak si pamatuji, že jsem po zahrání tahu měl na hodinách 40 vteřin, dále nerozumím, proč se mi přidalo o tah dříve 30 minut navíc po tahu bílého. Dále pokud by mi předtím spadl prapor, hodiny se zaseknou na 0:00 a začne blikat prapor a soupeř může reklamovat remízu, až si toho všimne.

Reklamovat spadnutí praporu v době, kdy mám na hodinách 30 (29) minut, že mi předtím jistě spadnul, je minimálně zvláštní a v praxi jsem to nikdy nezažil. Správný postup měl být podle mě ten, že se měly přeřídit hodiny a čas se vrátit do stavu před přidáním času. Ač to byla hezká partie a soupeře jsem přehrál, tak tahle událost mi sebrala veškerou radost z výhry.

Celkově v tomto zápase byly problémy s hodinami, kdy soupeři použivali tři druhy hodin, každé s jiným nastevením, teď se v tom vyznejte. Na 5. šachovnici se třeba automaticky nepřidalo 30 minut vůbec po 40. tazích a začal blikat prapor jako u vypršení času.

Přejděme ale k zápasu, jsou poslední tři partie. Rychle po mně končí Pavel, který přehrává svého soupeře. Ten zvolil velmi defenzivní styl obrany vůči Skotskému gambitu, kdy se bránil doslova ze 7. a 8. řady. Pavel se toho ale nebál a pěšcovým nástupem prorazil soupeřovu hradbu a začal získávat materiál navíc. Vítězí a rovnáme stav na 3 – 3

Na 7. šachovnici probíhala asi největší divočina zápasu. Miloš nejdříve sice získává kvalitu, ale s prohranou pozicí, kdy nestihl rošovat a jeho král je lapen ve středu. Soupeř toho ale nedokázal využít a mění dámy a vrací kvalitu. Miloš po čase zase získanou kvalitu vrací a pozice se vyrovnává. Závěr patří věžím a jezdcům, kdy Miloš na svém dámském křídle jde s pěšci více, vítězství vstříce. Vítězí a stav je 4 – 3

Poslední hraje Jirka Severa. Jirka má proti sobě silného soupeře, navíc s černýma! Slovanská obrana. Opačné rošády a je to kdo z koho. Bílého útok se mi zdá nebezpečnější, ale nakonec tam nic konkrétního bílý nemá a pozice se rovná. Pak získává Jirka pěšce více a přechází do koncovky střelec proti jezdci. Tady jsem to viděl na výhru. Ještě raději říkám Jirkovi, že klidně může nabídnout remízu, že nám to na výhru stačí. Správně se toho nebojí a hraje dál!!! Bohužel nedotáhl správný plán do konce a zbytečně si to zamotává, kdy se začínáme všichni bát i o remízu. V poslední moment udržení remízy hraje Jirka něco jiného a z výherní pozice se stává pozice prohraná. Zde nás to všechny mrzelo, nejvíce jistě Jirku Severu. Škoda, ale šachy jsou tvrdý sport a stav se upravuje na konečných 4 – 4!

I bod je dobrý a bereme ho 🙂

Tímto bych se chtěl s Vámi v tomto roce rozloučit, přeji Vám všem hezké a klidné svátky, hodně šachových úspěchu v dalších letech a ať se zase všichni ve zdraví sejdeme u šachového stolku :))

Nebojte se, opět budu psát pravidelné reporty ze šachových zápasu. Nejbližší budou po víkendovém dvojzápase 15. a 16. ledna 2021!

Do té doby se mějte fajn, hrajte šachy, posilujte mysl :))

Author: Luboš Otradovec